• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Do Elektrowni wraca DKF. Na pierwszym seansie zobaczymy „Berlin Alexanderplatz”

6 września 2021

Kino w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na Przegląd Filmowy – Oblicza Muzyki 2021, który zaplanowano w dniach 6 – 16 września. Projekcje odbędą się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

 

fot. MCSW Elektrwonia

 

Na otwarcie sezonu w poniedziałek, 6 września, o godz. 19.45 widzowie obejrzą film „Berlin Alevanderplatz". To dramat obyczajowy w reżyserii Burhana Qurbaniego (produkcja: Francja, Holandia, Kanada, Niemcy). Film trwa dwie i pół godziny!

"Niech Was nie przeraża długość "Berlin Alexanderplatz". Jeśli po spojrzeniu na metraż zaczniecie rozważać wybranie innego tytułu, to wiedzcie, że w ten sposób tracicie szansę na obejrzenie jednego z najważniejszych filmów, jakie w tym roku trafią do kin.

Qurbani stworzył więc dzieło totalne, oddziałujące na zmysły, emocje i pobudzające do myślenia. "Berlin Alexanderplatz" pozostanie z Wami jeszcze długo po seansie" - czytamy w Filmweb.

Hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. Berlin Alexanderplatz to spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera pod tym samym tytułem. Reżyser filmu, Burhan Qurbani, przenosi akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, tworząc nocną miejską odyseję. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka.

Film obsypany europejskimi nagrodami w 2020 r.najlepszy kompozytor; Stockholm FF 2020 - najlepszy film, aktor (Welket Bungué); Batumi International ArtHouse FF 2020 - najlepszy aktor (Welket Bungué, Albrecht Schuch); Niemieckie Nagrody Filmowe 2020 - najlepsza muzyka, aktor (Albrecht Schuch), scenografia, zdjęcia, film fabularny.

 

Tags