Dobiega końca budowa Szpitala Powiatowego w Pionkach. Starosta: Najnowocześniejszy w promieniu 100 kilometrów

10 sierpnia 2023

Gotowy jest drugi budynek nowego Szpitala Powiatowego w Pionkach. Obecnie trwa jego wyposażanie m.in. w urządzenia medyczne oraz łóżka. Prowadzone są natomiast jeszcze prace przy modernizacji biektu dawnej chirurgii. Oficjalne otwarcie medycznego kompleksu zaplanowano na 20 września.

 

fot. Starostwo Powiatowe Radom

 

– W drugim budynku będą mieścić się: oddział wewnętrzny i rehabilitacji stacjonarnej. Koszt budowy to ponad 40 mln zł, z czego z budżetu powiatu radomskiego pochodziło niemal 14,5 mln zł, a 24,3 mlna z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łączny koszt budowy całego kompleksu szpitalnego wraz z wyposażeniem to blisko 120 mln zł – wylicza Waldemar Trelka, starosta radomski.

Starosta uważa, że tak nowoczesnego i tak dobrze wyposażonego szpitala nie ma w promieniu 100 km. - Jako powiat wspieramy również szpital w rozszerzaniu działalności medycznej. Dość powiedzieć, że wynik finansowy placówki to ponad 2 mln zł na plusie, a zadłużenie wymagalne to obecnie… 300 złh. W porównaniu do tego, co było tutaj przez całe lata, jest to zupełnie inny świat – zapewnia waldemar Trelka.

Dobre wyposażenie i doskonała kadra

Drugi pawilon szpitala to dwupiętrowy, nowoczesny budynek. Będą tam oddziały wewnętrzny przeniesiony z ul. Harcerskiej oraz rehabilitacji i oddział dzienny rehabilitacji, mieszczący się dotychczas przy ul. Sienkiewicza, a także pracownie specjalistyczne, w tym rezonans magnetyczny, aparat rentgenowski z tzw. ramieniem C oraz artroskop (nowoczesne urządzenia mają pojawić się w szpitalu do końca tego roku).

- Pierwszy pawilon, zabiegowy, działa już od ponad roku, a pacjenci chwalą sobie jakość naszej pracy, mamy też wyspecjalizowane kadry, które nieustannie się powiększają. Gdyby kilka lat temu nie podjęto decyzji o doinwestowaniu naszego szpitala, dziś nie mielibyśmy racji bytu, gdyż nie spełnialibyśmy zapisów nowej ustawy o jakości usług medycznych – podkreśla Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.

Budynek jest ekologiczny: zainstalowano tu fotowoltaikę oraz pompy ciepła. Przebudowany i zmodernizowany został również budynek dawnej apteki szpitalnej. Cały kompleks otacza nowe ogrodzenie, zainstalowano bramy automatyczne, a od strony ul. Niepodległości stanął nowy budynek portierni.

Dyrektor szpitala poinformowała też, że wkrótce będzie gotowy zmodernizowany trzeci, najstarszy budynek dawnej chirurgii. Ma zostać oddany inwestorowi około dwóch tygodni przed terminem. Pomieści się tam m.in. administracja szpitala oraz laboratoria i pracownie.

bdb, kat

 

Tags