Dodatkowe punkty szczepień będą w Pionkach i Iłży. A w Radomiu? Ciągle nie wiadomo

15 kwietnia 2021

Jeden w szpitalu w Pionkach, drugi w Iłży – w powiecie radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne punkty szczepień przeciwko COVID-19. Radomski magistrat ciągle czeka na decyzję wojewody, bo planuje utworzyć w mieście cztery nowe punkty szczepień. 

 

Tu powstanie dodatkowy punkt szczepień w Pionkach

 

Punkt w szpitalu w Iłży działa wprawdzie od początku roku, a teraz rozszerzy swoją działalność. Drugi ma ruszyć od maja w budynku przy ul. Sienkiewicza 29 w Pionkach.

Rząd zwleka

W związku z coraz liczniejszymi dostawami preparatów do Polski, program szczepień również ma przyspieszyć. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia, punkty szczepień mają tworzyć przede wszystkim samorządy miejskie i gminne, a powinny one rozpocząć działalność pod koniec kwietnia. W każdym z nich powinno być szczepionych 200 osób dziennie, a zatem tysiąc osób tygodniowo. Celem jest zaszczepienie wszystkich chętnych w ciągu 25 tygodni, a zatem do końca sierpnia. Mimo to rząd zwlekał z ostateczną decyzją, ile ma być dodatkowych punktów i gdzie mają powstać. Najpierw pełnomocnik rządu d.s. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk mówił, że powinny zostać zorganizowane tam, gdzie do tej pory zaszczepiono niewiele osób, teraz pojawiła się wersja o pilotażowych punktach po jednym w każdym województwie, a dopiero potem - kolejnych.

- Od samorządów napłynęło łącznie 686 zgłoszeń. Pozytywnie zweryfikowano 471 nowych punktów, które wkrótce dołączą do ponad 6,5 tys. już działających. Ponadto kolejne punkty szczepień będziemy tworzyć w 150 powiatach - zapowiedział minister Dworczyk.

Radom ciągle czeka

W zawieszeniu pozostaje samorząd radomski. Miasto zapowiedziało, że utworzy dodatkowe cztery punkty: w Śródmieściu (Resursa), na Południu (sala sportów MOSIR nad zalewem na Borkach) i w DK Idalin oraz na północy  (PSP nr 30). Punkty te miałyby być otwarte pięć (a w razie potrzeby sześć) dni w tygodniu i pracować od godz. 8 do 18. Ale jak wynika z informacji zarówno biura prasowego magistratu, jak i wiceprezydenta Jerzego Zawodnika, urząd miejski cały czas czeka na ostateczną decyzję wojewody. - W urzędzie wojewódzkim mówią nam, że trwają analizy - słyszymy od naszych rozmówców.

Punkt szczepień w Pionkach: 200 osób dziennie

Tworzenie punktów szczepień w zasadzie nie dotyczy samorządów powiatowych, ale mimo tego Powiat Radomski zamierza uruchomić dodatkowy punkt szczepień masowych w Pionkach.

- Szpital w Pionkach zadeklarował i uzgodnił z wojewodą powstanie punktu, gdzie będzie można zaszczepić 200 osób dziennie – informuje Waldemar Trelka, starosta radomski. Jak zaznacza, to inicjatywa Bernardy Dudek, dyrektorki szpitala i Barbary Sosińskiej, naczelnej pielęgniarki, która jest koordynatorką szczepień. - Mimo wielu trudności, udało się doprowadzić do jego uruchomienia - dodaje starosta.

Powiatowy Punkt Szczepień Masowych ma ruszyć 4 maja w budynku szpitalnym przy ul. Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie czynny przez pięć dni w tygodniu.

Szpital w Iłży szczepi od początku

Szpital powiatowy w Iłży od początku roku prowadzi akcję szczepień, począwszy od grupy 0, czyli głównie personelu medycznego i pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Jest on również punktem, gdzie wykonuje się szczepienia populacyjne, zgodnie z kolejnymi rocznikami.

Jak informuje Joanna Pionka, p. o. dyrektora szpitala w Iłży, od stycznia do marca wykonano tam 2 tys. 211 szczepień, co daje liczbę 737 szczepień miesięcznie.

Od 26 kwietnia iłżecka placówka deklaruje możliwość wykonywania dodatkowo 100 szczepień tygodniowo, co w skali miesiąca daje już 400 dawek. Zostanie tam utworzony dodatkowy zespół, zajmujący się szczepieniami, które będą wykonywane w budynku przy ul. Danuty Siedzikówny „Inki” 4.

bdb

Tags