• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Drogówka zatrzymała auto do kontroli. Wskazania licznika były cofnięte o 10 tys. km

10 maja 2021

Policjanci zwoleńskiej drogówki podczas kontroli volkswagena ujawnili różnice pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika a informacjami wynikającymi z wpisu w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu. Wyniosła ona ponad 10 tys. km.

 

fot. KMP Zwoleń

 

Wczoraj około godziny 12 w Strykowicach Górnych  funkcjonariusze ze Zwolenia zatrzymali do kontroli drogowej 54-letniego kierowcę volkswagenem mieszkańca powiatu kozienickiego. - W trakcie czynności  zauważyli, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika a stanem odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów wynosiła prawie 10 tys. km. Śledczy obecnie wyjaśniają, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny - informuje asp. Krzysztof Gregorczyk z KPP w Zwoleniu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym i zmianami w stosownym rrozporządzeniuod 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. -  Obecnie policjanci mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika a odczytane wskazania drogomierza przesłać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - przypomina asp. Gregorczyk.

Kierowcy muszą pamiętać również o tym, że za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Jeśli chcemy sprawdzić stan licznika pojazdu z ostatniego badania technicznego to sprawdzenie danych o pojazdach, których jest się właścicielem lub posiadaczem umożliwia usługa "Mój Pojazd":  https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd

Można też uzyskać informacje o innym pojeździe. Dzięki usłudze Historia Pojazdu bezpłatnie można sprawdzić dane pojazdów, które nie należą do sprawdzającego. Jeżeli masz zamiar kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje ci jego właściciel - skorzystaj z tej usługi online: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprawdz-historie-pojazdu

kat

 

Tags