Elektrownia będzie większa. Samorząd województwa kupił dla MCSW sąsiednią działkę
Mazowieckie Centrum Sztuki Elektrownia rozbuduje się. Nowe przestrzenie, m.in. wystawiennicze powstaną na sąsiadującej z instytucją działce przy ul. Kopernika, którą kupił dla MCSW samorząd województwa. Łatwiejszy będzie także dojazd do obiektu.
Dzisiaj władze wojewódzkie podpisały z właścicielem gruntu akt notarialny.
Wszystkie działki do zagospodarowania
Plany zakładają zagospodarowanie wszystkich działek należących obecnie do Elektrowni. Aby było to możliwe, konieczne jest stworzenie alternatywnego dojazdu do placówki oraz obiektów należących do PGE Dystrybucja. Nabycie nieruchomości przy ul. Kopernika pozwoli na zapewnienie służebności dla spółki, która obecnie obciąża teren Elektrowni.
Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, rozbudowa instytucji jest konieczna. – Radomska Elektrownia sukcesywnie poszerza zbiory i organizuje szereg wydarzeń kulturalnych. Potrzebuje więc nowych przestrzeni wystawienniczych, edukacyjnych i administracyjnych. Właśnie dlatego musi zostać rozbudowana. Zakup sąsiadującej z placówką nieruchomości pozwoli na realizację tych działań i dalszy rozwój placówki - podkreśla marszałek.
Dwupoziomowy "rynek kultury"
Pierwszy etap prac obejmuje wykonanie kompletnej dokumentacji budowlano-kosztorysowej na podstawie posiadanej przez Elektrownię koncepcji architektonicznej (przygotowanej w 2022 r.) wraz z uzyskaniem w imieniu inwestora pozwolenia na budowę. Zakłada ona także zagospodarowanie placu przed i za obecnym budynkiem i stworzenia dwupoziomowego „Rynku kultury”.
Na niezagospodarowanym terenie ma powstać kompleks połączony z obecnym budynkiem Elektrowni. Zapewni to instytucji przede wszystkim dodatkową przestrzeń wystawienniczą i profesjonalny magazyn na dzieła sztuki. Placówka zyska też warsztat, pomieszczenie techniczne, garaż, sale edukacyjne, biura i pracownię fotograficzną.
Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni zwraca uwagę na to, że obecnie ogromna kolekcja dzieł największych polskich artystów przechowywana jest w magazynie. – Przed wojną wytwarzano tu prąd dla całego miasta, dziś oglądać można zadziwiające dzieła sztuki współczesnej. Brakuje nam jednak miejsca, aby móc przechowywać zbiory i sal, w których moglibyśmy prezentować je publiczności. Teraz otwiera się przed nami perspektywa dalszego dynamicznego rozwoju - zaznacza szef Elektrowni.
kat, bdb