Entuzjazm się skończył? Brakuje mieszkań dla uchodźców z Ukrainy

21 marca 2022

Coraz więcej problemów ze znalezieniem kwater dla uchodźców z Ukrainy. W ciągu trzech tygodni  Centrum Koordynacji Powiatu Radomskiego znalazło miejsca dla 435 osób w prywatnych mieszkaniach. Ale teraz się one kończą i CKPR apeluje do mieszkańców Radomia i powiatu o zgłaszanie kolejnych adresów.

 

Do starostwa napływa coraz mniej zgłoszeń o wolnych kwaterach

 

- Nasza baza lokalowa jest na wyczerpaniu. Mimo początkowej dużej liczby zgłoszeń część z nich jest już zajęta, nieaktualna, albo zwyczajnie nie nadawała się do zamieszkania. Od trzech dni do naszego centrum działającego przy Starostwie Powiatowym w Radomiu nie przychodzą żadne nowe zgłoszenia o udostępnieniu lokalu dla uchodźców - ujawnia Sebastian Murawski, dyrektor PUP w Radomiu. Jak podkreśla, obecnie powiat dysponuje dosłownie ostatnimi miejscami. - Za dzień, dwa, nie będziemy  mogli zakwaterować w Radomiu i powiecie żadnej rodziny z Ukrainy. A zapotrzebowanie nie maleje. Wprost przeciwnie, wciąż przyjeżdżają i spodziewane są kolejne grupy uchodźców - podkreśla dyrektor Murawski.

Zdaniem szefa radomskiego pośredniaka, po pierwszej fali entuzjazmu i zgłaszania gotowości wsparcia, pojawia się zjawisko, „przyzwyczajania się do wojny” i  do tego, że  „ktoś uchodźcom już pomaga, więc ja nie muszę’’. - Nie wolno nam stracić czujności i wrażliwości na ludzkie cierpienie, na głód, chłód i dramat związany z brakiem dachu nad głową. Przykro nam, że niektóre z gmin nie chcą nawet umieścić na swoich stronach internetowych linków (odnośników) do naszych formularzy. Chciałbym wierzyć, że to nie z obawy, że później będą musieli się opiekować uchodźcami na swoim terenie - ubolewa Murawski.

Dyrektor Murawski jednocześnie dziękuje wszystkim, którzy udostępnili pokój, mieszkanie, a często całe domy obywatelom Ukrainy uciekającym do Polski, by ratować swoje życie i życie swoich bliskich. - Zwracamy się z ogromną prośbą i apelem do mieszkańców Radomia i powiatu radomskiego o zgłaszanie kolejnych domów, mieszkań czy pokoi w których mogliby się schronić uchodźcy.

Jeżeli możesz przyjąć kogoś pod swój dach kliknij:

Zgłoszenie wolnego lokalu dla uchodźców

Jeśli możesz pomóc w transporcie osób lub darów:

Zgłoszenie pomocy w transporcie osób/darów

Jeżeli wiesz, że ktoś potrzebuje pomocy:

Mam lub spodziewam się uchodźców z Ukrainy. Co teraz robić?

Якщо ви громадянин України і потребуєте допомоги, ви можете зробити це тут:

Мені потрібен будинок для проживання 

 

 

Tags