Hotel dla pszczół i witryna wodna. Na dziedzińcu Muzeum im. Malczewskiego powstanie ogród botaniczny

22 lipca 2021

Będzie pięknie: więcej zieleni, miniwirydarz, hotel dla pszczół i kurtyna wodna. Pojawią się one w ogrodzie botanicznym na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Remont zrealizuje firma Dro-Mar. Dzisiaj została podpisana umowa w tej sprawie.

 

fot. Materiały prasowe/Muzeum im. Jacka Malczewskiego

 

Projekt wykonania miniogrodu botanicznego na dziedzińcu muzeum wygrał
w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. - Cieszę się, że w naszym muzeum powstanie ogólnodostępne, piękne miejsce, w którym będzie można odpocząć i cieszyć się zielenią. Chcemy również, aby miniogród botaniczny stał się przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, na które mamy wiele pomysłów. Jestem przekonany, że to miejsce przyciągnie wiele osób i zarówno dzieciniec, jak i całe muzeum staną się razem mocno rozpoznawalnymi punktem na mapie Radomia – zaznacza Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzuem im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Pierwszym etapem modernizacji dziedzińca była wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej, której podjęła się firma Development Kinga Rychter. Teraz czas na kolejne zadania. W ramach zleconych prac, nowy wykonawca przygotuje miniwirydarz z kwietnymi rabatami roślin miododajnych, pojawią się także nowe nasadzenia, a zieleń i wewnętrzne mury okalające dziedziniec zostaną podświetlone. Na dziedzińcu pojawi się także „ściana wody”, czyli podświetlana deszczownica. Wykonawca został zobowiązany także do dostarczenia żeliwno-drewnianych ławek w stylu vintage oraz koszy na śmieci.

Na dziedzińcu swoje miejsce będzie miał również hotel dla pszczół murarek, bardzo często spotykanych w przydomowych ogrodach. Zmianie ulegnie także nawierzchnia dziedzińca. Kostka brukowa zostanie ułożona na nowo, tworząc zupełnie inny niż dotychczas wzór. Dodatkowo pojawią się elementy granitu. 

Muzealny dziedziniec to przestrzeń przy "Malczewskim" licząca ponad 1 300 m kw z czego 600 zajmuje zieleń z drzewami iglastymi i liściastymi, krzewami i krzewinkami. Nasadzenia powstawały na przełomie lat 80. i 90.  ubiegłego wieku. Szczególnie cenne, efektowne i wizualnie urzekające są kilkudziesięcioletnie okazy tamaryszka czteropręciokowego, magnolii i tulipanowca.

Jak przypomina Dagmara Gac z "Malczewskiego", dziedziniec od niedawna był systematycznie udostępniany zwiedzającym, jednak do pełnej funkcjonalności i użyteczności niezbędne jest przeprowadzenie zmian. Umożliwią one bezpośrednie otwarcie dziedzińca dla zwiedzających od strony ulicy Wałowej, nie tylko jako element trasy zwiedzania, ale również jako przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjną o charakterze parkowym, dostosowaną do organizowanych przez muzeum cyklicznych imprez plenerowych, kiermaszy, koncertów.

kat, bdb

Tags