Jakie opony wybrać?

7 listopada 2022

Każdy kierowca wie, że o ile nie posiada on opon wielosezonowych, wówczas wraz z nadejściem czasu zimowego, zachodzi także potrzeba wymiany letnich opon. Modele zimowe są przystosowane do „pracy” w niezwykle ciężkich i niekorzystnych warunkach. Dzięki nim można znacznie zwiększyć przyczepność oraz zwrotność samochodu, nawet na oblodzonych oraz zaśnieżonych nawierzchniach.

 

 

Jednocześnie każdy kierowca z pewnością spotkał się również z ogromnym dylematem podczas wyboru opon zimowych. Są one bowiem maksymalnie zróżnicowane, zarówno pod względem bieżników, ale także i pod względem rozmiarów. Wobec tego w jaki sposób można mądrze wybrać opony zimowe, by zapewniły nam bezpieczeństwo w niekorzystnych warunkach?

Opony zimowe 3PMSF a opony zimowy M+S

Wybierając opony zimowe warto przygotować się na to, że spotkamy się z różnymi oznaczeniami, jakie na nich widnieją. Oczywiście jednym z najpopularniejszych oznaczeń jest graficzny symbol 3PMSF- three peak mountain snow flake- czyli niewielka ikonka, która przedstawia śnieżynkę na tle trzech, górskich szczytów. Jest to symbol, który został oficjalnie zatwierdzony i jest powszechnie wykorzystywany do oznaczenia opon zimowych w całej Unii Europejskiej od 2012 roku. Symbol ten informuje nas o tym, że dana opona gwarantuje wszystkie, niezbędne parametry, którymi powinno cechować się gumowe ogumienie i posiada odpowiednie certyfikaty. Drugim z kolei oznaczeniem, z którym możemy spotkać się na oponie zimowej jest M+S czyli mud and snow. Jest to oznaczenie stosowane w przypadku opon błotno-śniegowych. Niemniej jednak warto zauważyć, że opona z tym oznaczeniem nie musi posiadać stosownych certyfikatów i nie musi przejść przez szereg testów, by można było ją nazwać oponą zimową. Wobec tego w tym momencie można powiedzieć, że wybór jest dość oczywisty. To opony z oznaczeniem popularnej "śnieżynki" wydają się być o wiele lepszym rozwiązaniem. W ich przypadku nie możemy mieć najmniejszych wątpliwości co do tego, że jest to ogumienie zimowe o odpowiednich parametrach.

Odpowiedni rozmiar opon zimowych

Kolejną, niezwykle ważną kwestią przy wyborze opon zimowych jest ich dopasowanie pod względem rozmiaru. Co ciekawe, choć wydaje się to paradoksalnie błahe zadanie, to jednak wielu kierowców w dalszym ciągu ma problemy z tym, by odpowiednio odczytać oznakowanie rozmiaru na oponie zimowej. Dla przykłady opony zimowe 185/65 r15 posiadają szerokość 185, zaś liczba 65 odnosi się do samego profilu opony. Często może być ona nawet wyrażona w procentach. Z kolei literka "r" w oznakowaniu danej opony informuje nas o tym, że jest to nic innego jak opona radialna, która- w tym przypadku- ma średnicę równą 15 cali. Jest to oczywiście średnica obręczy opony. Pamiętajmy więc, że kluczem do odpowiedniego dopasowania rozmiaru opony jest nic innego, jak poprawne odczytanie jej rozmiaru. Wówczas dopasuje się ona idealnie do naszej felgi i zapewni nam wysoką wydajność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Opony zimowe i ich producenci

Wiadomo, że przy wyborze opon zimowych najważniejsze stają się kwestie czysto techniczne. Mowa tu o wspomnianych już parametrach opony, posiadanych certyfikatach, a także o ich rozmiarach. Jednak warto również poświęcić większą uwagę kwestiom czysto praktycznym, a jedną z nich jest wybór odpowiedniego producenta danej opony. Na rynku obecnie wielu z nich reklamuje swoje zimowe ogumienie i podkreśla na każdym kroku jego zalety. Nie oznacza to jednak, że rzeczywiście te zimowe opony okażą się najlepsze. Wobec tego kiedy przyszła już pora na zakup opon zimowych, warto kierować się przede wszystkim wyborem producenta, który jest doświadczony i renomowany. Zwykle posiadają oni stosowne certyfikaty dla swoich produktów, co stanowi również najlepsze potwierdzenie ich jakości. Doświadczeni producenci opon zimowych również są gwarancją tego, że ich opony wykonane są z wysokiej jakości mieszanek gumy i rzeczywiście zagwarantują nam wysoki standard bezpieczeństwa i przyczepności, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. 

Tags