Reklama

Jest wreszcie Muzeum Historii Radomia. Otwarcie i piknik w sobotę w Rynku

10 sierpnia 2022

Po wielu latach dyskusji, przymiarek i zmiennych planów Radom zyskuje swoje, czyli dotyczące jego historii, muzeum. Powstaje ono w wyremontowanych m.in. za pieniądze samorządu województwa mazowieckiego domach Gąski i Esterki. Otwarcie w sobotę, 13 sierpnia o godz. 16 będzie połączone z piknikiem historycznym.

 

W nowym muzeum odtworzono słynną Aptekę pod Białym Orłem (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego)

 

- Gruntowny remont zabytkowych kamienic i przygotowywanie nowoczesnej ekspozycji trwało cztery lata i pochłonęło w sumie 16 mln 380 tys. zł - przypomina Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które nadzorowało kulturalną inwestycję. Dyrektor podkreśla jednocześnie, że te cztery lata to zaangażowanie wszystkich pracowników muzeum, ale też kadry profesorskiej, która przeprowadzając badania pokazała historię naszego miasta. - Mam nadzieję, że sobota będzie dla radomian naprawdę wielkim dniem - dodaje Leszek Ruszczyk.

Początek dał Aleksander Sawicki

Historię starań o utworzenie muzeum wspomina Adam Zieleziński, były dyrektor "Malczewskiego", podkreślając rolę inicjatora powstania takiej placówki - zmarłego niedawno Aleksandra Sawickiego. - Pan Aleksander pojawił się u mnie z tą ideą już na drugi dzień po objęciu przeze mnie stanowiska dyrektora. Sam stworzył przecież w urzędzie miejskim Izbę Pamięci, gromadząca eksponaty dotyczące historii naszego miasta, Jaka szkoda, że nie doczekał otwarcia obecnego muzeum -  żałuje Adam Zieleziński.

W muzeum znajdą się m.in. zabytki archeologiczne. -  To przede wszystkim obiekty pozyskane podczas badań archeologicznych na Piotrówce i Mieście Kazimierzowskim. Ich oglądanie ułatwią narzędzia multimedialne - wyjaśnia
Katarzyna Stańczuk z działu archeologii.

Jak zaznacza Krzysztof Skarżycki, kierownik działu historii muzeum, w nowej placówce pokazane zostaną niezwykle cenne eksponaty, które czasem z braku miejsca musiały leżeć w magazynie. To, np. najstarsze wyroby radomskiego rzemiosła: skarbczyk żelazny i drzwi do kościoła świętego Wacława Piotra Prażmy z Klwowa, czy srebra radomskie.

- Pokażemy także artefakty związane z odzyskiwaniem przez Radom niepodległości w 1918 roku, militaria z naszej kolekcji, np. słynny pistolet VIS i rzeczy przekazywane przez radomian, jak biżuteria patriotyczna, a nawet walonki, które nosił z zesłania jeden z radomian - wylicza Krzysztof Skarżycki.

Technologia i historyczny piknik

Zastępca dyrektora  "Malczewskiego" Adam Duszyk cieszy się, że w Muzeum Historii Radomia udało się perfekcyjny sposób połączyć najnowocześniejsze techniki multimedialne, hologramy, wirtualną rzeczywistość, ekrany dotykowe i dekoracje teatralne na bardzo wysokim poziomie i bardzo dobrej jakości z oryginalnymi artefaktami. - To daje naprawdę oszałamiający efekt – zapewnia.

Piknik historyczny rozpocznie się o godz. 16 na płycie Rynku, gdzie pojawi się duża scena. Organizatorzy zaplanowali dwa koncerty: Piotra Zarzyki z zespołem i radomskiej grupy LuXperiment z wokalistką Luizą Borkowską. Tu zabrzmi poezja śpiewana, a tematem będzie Radom.

Zaproszono dziewięć grup rekonstrukcji historycznej. Goście pikniku zobaczą formacje wojskowe z IX wieku z terenu Piotrówki, rycerzy z późniejszego okresu średniowiecza, sarmatów w ich strojach, ale także żołnierzy z okresu Księstwa Warszawskiego ubranych w mundury tych pułków, które stacjonowały w Radomiu, formacje z okresu powstania styczniowego czy I i II wojny światowej. Na jednej z wystaw obejrzymy sprzęt i maski przeciwgazowe produkowane w Radomiu przed wojną oraz kolekcję rowerów retro Łukasza Wykroty. Swoje stoisko mają mieć także Wojska Obrony Terytorialnej.

Cenne nagrody będzie można wygrać w licznych konkursach historycznych. Będzie można także się posilić, a w jurcie tatarskiej wypijemy za darmo wspaniałą kawę.

Pierwsze zwiedzanie rozpocznie się o godz. 17. Pracownicy muzeum zawiążą kolorowe wstążki w 10 kolorów. Będą też plakaty ogłaszające aktualne "kolory wstępu". Oglądanie będzie raczej symboliczne i potrwa 20 minut. 

- To krótko, ale tylko tak możemy pokazać nasze muzeum wszystkim. Na pełne zwiedzanie, na spokojnie, zapraszamy już od niedzieli - zachęca dyrektor Duszyk.

bdb

 

Tags