Kiedy nie można mieć przydomowej oczyszczalni ścieków?
Budując dom trzeba liczyć się z wieloma obowiązkami, jakie narzuca na nas polski ustawodawca. Jednym z nich jest zapewnienie właściwego i bezpiecznego odprowadzenia ścieków z naszej posesji. Jest to w miarę proste, jeśli mamy możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, co jednak w sytuacji, gdy nie ma takiej opcji? Czy zawsze można zainstalować własną przydomową oczyszczalnię?
Od wielu już lat przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony właścicieli domów. Stanowią bowiem bardzo korzystną i przede wszystkim ekologiczną alternatywę dla tradycyjnego szamba. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do publicznej sieci kanalizacyjnej. Warto więc dokładnie zgłębić temat i odpowiedzieć na najczęściej padające pytania, w tym to, kiedy nie można mieć przydomowej oczyszczalni?
Jak funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Posiadanie przydomowej oczyszczalni ma wiele niewątpliwych atutów, wśród których należy wymienić w szczególności bezawaryjność, bezpieczeństwo, niskie koszty eksploatacyjne, a także praktycznie brak konieczności obsługi instalacji. Wszystko to powoduje, że jest ona bardziej opłacalna od szamba, które trzeba przynajmniej raz w miesiącu opróżniać. Różnica sprowadza się też do sposobu działania, oczyszczalnia jest bowiem instalacją przepływową, dzięki czemu ścieki po neutralizacji zanieczyszczeń trafiają z powrotem do środowiska naturalnego. W procesie oczyszczania natomiast wykorzystywane są naturalne zasoby, w tym bakterie, których zadaniem jest właśnie pozbycie się nieczystości.
Budowa własnej oczyszczalni - co trzeba wiedzieć?
Inwestycja we własną oczyszczalnię ścieków w większości przypadków nie wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z polskim prawem dotyczy to instalacji, których przepustowość wynosi mniej niż 7,5 metra sześciennego na dobę. Wówczas konieczne jest jedynie zgłoszenie takiej budowy do starostwa powiatowego. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że znajdzie ono zastosowanie w niemal każdych warunkach. Najlepiej jednak jeśli mamy do czynienia z niskim poziomem wód gruntowych oraz glebą o wysokiej przepustowości.
Kiedy nie można wybudować przydomowej oczyszczalni?
Czy istnieją sytuacje, w których nie można wybudować przydomowej oczyszczalni ścieków? Niestety tak, a ograniczenia dotyczą w szczególności spraw związanych z normami dotyczącymi obowiązku zachowania odległości. Oczyszczalni nie wybudujemy więc na zbyt małej działce, gdzie niemożliwe jest spełnienie uregulowań prawnych w tej materii. Ponadto, montaż tego typu instalacji jest zabroniony, gdy dany teren jest już objęty siecią kanalizacyjną. Prawo dopuszcza jedynie możliwość w przypadku, gdy sieć nie jest jeszcze oddana do użytku, a właściciel musi w jakiś sposób odprowadzać ścieki. Budowa przydomowej oczyszczalni nie będzie mogła zostać przeprowadzona również wówczas, gdy wskazują na to miejscowe regulacje z zakresu ochrony oraz bezpieczeństwa środowiska lub jeśli możliwości takiej nie uwzględnia plan zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru.