Koronawirus. Powiat uruchamia mobilne punkty wymazowe w Pionkach i Iłży

30 stycznia 2022

Rośnie liczba osób zakażonych COViD-19, a wraz z nią zapotrzebowanie na testowanie na obecność koronawirusa. Mobilne punkty wymazowe organizuje w Pionkach i Iłży starosta radomski wraz z 6. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej. Będą czynne od wtorku, 1 lutego.

 

Zdjęcie ilustracyjne, fot. WOT

 

Testy będzie można wykonać bezpłatnie, ale trzeba mieć skierowanie od lekarza. - Punktów wymazowych jest niewiele, dlatego natychmiast zgłosiłem takie zapotrzebowanie w naszych szpitalach, ale również w wojsku, aby można było jak najszybciej uruchomić dwa dodatkowe punkty dla mieszkańców powiatu radomskiego.Będą mogli z nich skorzystać również mieszkańcy Radomia czy innych miejscowości - zapewnia Waldemar Trelka, starosta radomski.

Od wtorku, 1 lutego mobilny punkt testowania ma być uruchomiony w nowym szpitalu powiatowym w Pionkach - będzie mieścić się na parkingu przy ul. Sienkiewicza29 (przy wejściu do poradni specjalistycznych). Drugi punkt mobilny ma wkrótce uruchomić Szpital Powiatowy w Iłży - będzie mieścił się na parkingu przed budynkiem głównym. Powstaje przy współpracy z firmą ALAB laboratoria. Również ma działać od 1 lutego.

Bezpłatny test ze skierowaniem

Przypomnijmy, zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, z bezpłatnego testu PCR w mobilnym punkcie mogą skorzystać osoby posiadające odpowiednie zlecenie wystawione przez lekarza: podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Ponadto na test może skierować inspekcja sanitarna, należy go również wykonać przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, domu pomocy społecznej, hospicjum, stacji dializ oraz  przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. Zgłoszenie można wypełnić przez internet lub telefonicznie.

Do wykonania testu nie trzeba posiadać skierowania  fizycznie - jest ono wystawiane elektronicznie i widoczne w systemie informatycznym, należy jednak wziąć ze sobą dowód osobisty, a przy rejestracji podać również numer telefonu komórkowego. Wynik testu wykonanego w punkcie mobilnym będzie przesłany na telefon komórkowy pacjenta za pomocą SMS (po około 2-3 dniach) oraz widoczny w Internetowym Koncie Pacjenta.

bdb,kat

Tags