• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Królewskie Źródła bronią się przed zadeptaniem. Leśnicy zmieniają zasady odwiedzin

9 kwietnia 2021

Koniec Królewskich Źródeł, jakie znamy. Nie będzie grillowania i biesiadowania na polanie, a do celu dotrzemy piechotą z oddalonego o około 2 km parkingu. Leśnicy przekonują, że te zmiany są konieczne: obiekt turystyczny w Puszczy Kozienickiej odwiedza rocznie około 100 tys. osób.

 

Królewskie Źródła odwiedza rocznie około 100 tys. osób (fot. Maciej Zając PTTK Kozienice)

 

Jest tak popularny - podkreślają gospodarze "Źródeł" - że stał się ofiarą własnego sukcesu. W momentach szczytowych w ciągu jednego dnia przebywa nawet ponad 2 tysiące osób, a drogą dojazdową przejeżdża kilkaset samochodów.

Słusznie krytykowany

Obiekt liczy już 20 lat, a został zmodernizowany w latach 2012 – 2013, kiedy powstała nowa infrastruktura drewniana. Leśnicy przyznają, że jest słusznie krytykowany za „przeludnienie”, nadmierny poziom hałasu, ilość samochodów, zadymienie, itp. - Przy tak wysokim natężeniu ruchu kołowego droga dojazdowa jest notorycznie niszczona i wymaga corocznych, kapitalnych remontów. Stąd Nadleśnictwo od kilku lat przygotowuje się do zmian organizacji ruchu turystycznego na tym obiekcie - wyjaśnia Artur Mazur, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice.

Bez palenia ognisk, grillowania i biesiadowania

Leśnicy podkreślają, że ze względu na wymogi ochrony przyrody, bezpieczeństwa publicznego i warunki pandemiczne zmuszeni są do ograniczenia miejsc przeznaczonych do palenia ognisk, grillowania i biesiadowania. - Na obiekt ten zapraszamy na spacer i kontakt z przyrodą. Będziemy dążyć do tego aby po ustaniu pandemii na obiekt wróciła zorganizowana edukacja szkolna. Ograniczymy również ruch samochodowy na Królewskich Źródłach. Wjazd do obiektu samochodem będzie dopuszczony jedynie dla osób niepełnosprawnych. Od kilku lat przygotowane zostało miejsce postojowe przy drodze wojewódzkiej nr 737. Obecnie budowana asfaltowa droga ma umożliwić bezpieczny i komfortowy dojazd do parkingu, a wszystkich odwiedzających Królewskie Źródła będziemy prosili o pokonanie dalszej drogi spacerem, który wyniesie od 1,7 km do 3,5 km w zależności od natężenia ruchu - tłumaczy leśniczy.

Droga do Królewskich Źródeł zostanie zatem przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego. Planowane jest również zorganizowanie możliwości dojazdu do obiektu pojazdami elektrycznymi.

kat, bdb

Źródło: https://kozienice.radom.lasy.gov.pl

Tags