• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Kwadrans do matury”. Muzeum Gombrowicza daje „korki” z polskiego

19 kwietnia 2021

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na kolejne odcinki programu „Kwadrans do matury”. Tegoroczne, nowe części poświęcone są „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, poezji Wisławy Szymborskiej i prozie Brunona Schulza.

 

Rabenda i Rabenda

 

Programy powstają głównie z myślą o maturzystach, ale ich twórcy mają nadzieję, że przypadną do gustu także tym wszystkim, którzy chcieliby odświeżyć swoją wiedzę o literaturze.

Filmy zamiast lekcji

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli co roku przed maturami zapraszało uczniów szkół średnich na lekcje poświęcone wybranym twórcom i lekturom. W ofercie były nie tylko spotkania dotyczące twórczości Gombrowicza. Z powodu sytuacji epidemiologicznej, która nie pozwala na takie działania, placówka w ubiegłym roku zdecydowała się stworzyć cykl filmów poświęconych literaturze, emitowanych i udostępnionych w internecie.

Cykl zatytułowany został „Kwadrans do matury”, bowiem powstał niemal w ostatniej chwili, „kwadrans” przed maturą, a każdy odcinek miał trwać nieco ponad kwadrans (najczęściej odcinki trwają około 18 minut).

W ubiegłym roku powstało pięć części, poświęconych kolejno „Trenom” Jana Kochanowskiego, „Panu Tadeuszowi” Adama Mickiewicza, „Lalce” Bolesława Prusa, poezji Bolesława Leśmiana a także „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Programy spotkały się z dobrym przyjęciem, tak uczniów, jak i nauczycieli, dla których mogą stanowić dodatkową pomoc dydaktyczną. Filmy miały (na wszystkich kanałach Muzeum) ponad 25 tys. wyświetleń. Były też emitowane w sieciach telewizyjnych zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Telewizji Lokalnych i Regionalnych (prawie 60 telewizji, ponad sto miast, w zasięgu ponad 3 mln. osób).

Od Wyspiańskiego po Schulza

Dobry odzew sprawił, że muzeum postanowiło kontynuować cykl. W tym roku powstają odcinki poświęcone „Weselu” S. Wyspiańskiego, poezji Wisławy Szymborskiej i prozie Brunona Schulza. „Wesele” już miało swoją premierę, dostępne jest na kanale YT Muzeum Literatury (którego oddziałem jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli) oraz na profilu Muzeum Gombrowicza na FB. 19 kwietnia swoją premierę będzie miał odcinek dotyczący prozy Brunona Schulza, a 26 kwietnia – poezji Wisławy Szymborskiej.

Poszczególne odcinki stanowią dobre uzupełnienie szkolnej edukacji. Pozwalają przede wszystkim na przypomnienie sobie podstawowych informacji. Takie były założenia: twórcy programu chcieli zachować dobre proporcje między treścią a formą. Program jest merytoryczny, ale też dynamiczny. Zawiera wszystkie najważniejsze informacje, ale oprócz elementów wykładu są w nim także ciekawostki dotyczące utworów i twórców, a fragmenty tekstów czytają aktorzy: Natalia Samojlik, Mateusz Michnikowski i Jarosław Rabenda. Czytają najczęściej w swoich domach, przed ekranami komputerów, sami się nagrywają (o ile jest to możliwe). Chodziło o wyeliminowanie dodatkowych spotkań, ale także o uproszczenie realizacji.

Rozdwojony Rabenda

Autorzy bawią się też formą. W programie poświęconym „Weselu” dialogi z dramatu czyta Jarosław Rabenda i... Jarosław Rabenda – prosty zabieg techniczny sprawił, że „rozdwojony” aktor rozmawia sam ze sobą. To – warto zauważyć – także niełatwe zadanie dla aktora. Efekt, jaki udało się uzyskać, wart był kilkunastu godzin pracy.

Odcinki powstają w lokalizacjach związanych z danym twórcą lub kojarzącymi się z miejscami, których dotyczą dzieła. Choć nie zawsze: scenerią do „Sklepów cynamonowych” Schulza stały się podziemne, klimatyczne magazyny w zabytkowym budynku Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Merytorycznie materiał opracowuje prof. Anna Spólna, wykładowczyni Uniwersytetu Technoilogiczno-Humnistycznego, autorem scenariuszy, wstępów oraz działu "na marginesie" dr Robert Utkowski z "Gombrowicza".

Przygotowane dotychczas odcinki programu znaleźć można na stronie Muzeum Witolda Gombrowicza.

Fot. Materiały prasowe/MWG

 

 

 

 

Tags