Maj kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w regionie radomskim. Bezrobocie spada
O ponad pół tysiąca spadła w maju liczba bezrobotnych w Radomiu i powiecie radomskim. To kolejny rekord notowanych od jakiegoś czasu spadków. Od początku 2022 r. liczba mieszkańców pozostających bez zatrudnienia zmniejszyła się o 1 tys. 371 i wynosi obecnie 16 tys.516.
W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, na koniec maja Powiatowy Urząd Pracy odnotował spadek liczby bezrobotnych o 3 tys.236 osób.
- W porównaniu z kwietniem bezrobocie spadło o ponad 500 osób. Od początku roku ponad 660 bezrobotnych dostało pracę u radomskich przedsiębiorców dzięki wsparciu finansowemu urzędu. Stanowi to blisko połowę nowych miejsc pracy – podkreśla Sebastian Murawski dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Pomoc pośredniaka obejmowała m.in.: dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, refundację kosztów tworzenia miejsc pracy, dofinansowywanie wynagrodzenia w ramach prac interwencyjnych czy robót publicznych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że od marca do końca maja zarejestrowało się w Radomiu i powiecie ponad 400 obywateli Ukrainy. - Mimo to notujemy regularne spadki bezrobocia, co bardzo dobrze świadczy o radomskim rynku pracy. Zarówno bezrobotni Polacy, jak i uchodźcy z Ukrainy znajdują zatrudnienie. Potwierdza to prognozy, że obywatele z Ukrainy nie tylko nie „zagrażają” polskim bezrobotnym, przeciwnie – uzupełniają zgłaszane przez pracodawców deficyty osób potrzebnych do pracy’ – zaznacza dyrektor Murawski.
Do znacznego zmniejszenia bezrobocia przyczyniły się udzielane przez urząd liczne formy wsparcia osobom bezrobotnym oraz pracodawcom: 149 refundacje na utworzenie stanowisk pracy; 96 dofinansowania prac interwencyjnych; 338 podjęcie działalności gospodarczej; 36 dofinansowania do robót publicznych; 276 prace społecznie użyteczne; 522 staże, 177 szkolenia; 43 bony na zasiedlenie.
Stopa bezrobocia według danych GUS (stan na koniec kwietnia 2022 r.) w porównaniu z marcem 2022 r. wynosi w powiecie radomskim 15,0 proc. (spadek o 0,4 proc.), w Radomiu - 10,1 proc. (spadek o 0,2 proc.).
kat, bdb