• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Matury 2021. Czy Stanisław Wokulski osiągnął sukces dzięki ambicji?

4 maja 2021

Maturzyści mieli nosa. A może uwierzyli przeciekom, które pojawiły się w internecie? Zgodnie wyrażanymi przez wiele osób przewidywaniami, jednym z tematów dzisiejszego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym była ambicja i „Lalka” Bolesława Prusa.

 

Tuż przed maturą w Zespole Szkół Technicznych (fot. SZT Radom)

 

Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy: 1: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. 

2: "Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

Jak się okazuje, maturzyści nie byli bierni w oczekiwaniu na tematy maturalne. Jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu, szukali w internecie podpowiedzi oraz pierwszych przecieków. Frazę o motywie ambicji oraz "Lalce" najwięcej młodych ludzi  pisywało do wyszukiwarek na Podlasiu.

W Radomiu w prowadzonych przez miasto technikach i liceach do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 2 600 tegorocznych absolwentów. Oprócz nich maturę ponownie postanowiło zdawać prawie 700 absolwentów z lat poprzednich, którzy albo jej nie zaliczyli, albo chcą poprawić wynik.

W szkołach powiatu radomskiego egzaminy maturalne rozpoczęło dziś 249 absolwentów szkół średnich.

Jutro - sprawdzian z matematyki. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, młodzież jest zobowiązana zdawać wyłącznie egzaminy pisemne. Przyczyną jest oczywiście pandemia.

bdb

Tags