Na ulicach Radomia pojawił się przegubowy elektryczny autobus marki MAN. To na razie test

12 stycznia 2024

Będzie jeździć po Radomiu przez dwa tygodnie. Na razie, bo to sprawdzian. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu będzie testować przegubowy elektryczny autobus marki MAN NG734 Lion’s City 18E. Najczęściej powinien pojawiać się na liniach 4, 7, 9 i 17.

 

fot. MZDiK

 

Pojazd ten może przejechać bez konieczności doładowywania baterii na trasie około 250-300 km.

- Autobus ma 18 metrów długości. Jest w nim 41 miejsc siedzących i 80 stojących. Zamontowany na dachu system bateryjny w postaci ośmiu akumulatorów o łącznej mocy 640 kWh zasila dwa silniki centralne: na drugiej oraz trzeciej osi autobusu. Dwa silniki zwiększają możliwość odzyskiwania energii w trakcie hamowania, z wykorzystaniem systemu rekuperacji - objaśnia Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

Pojazd jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyposażony został m.in. w system informacji pasażerskiej, oświetlenie LED-owe (z możliwością wyboru aż 36 kolorów!), a także w gniazda USB dla pasażerów.  - Podczas testów, które odbywają się u nas, wyposażono go w kasowniki obsługujące Radomską Kartę Miejską. Podkreślam jednak: nie ma ich w tylnej części autobusu, co nie oznacza, że przejazdy są darmowe. Kasownika należy szukać na przodzie - tłumaczy rzecznik.

Zanim autobus trafił do Radomia, przetestowały go już przedsiębiorstwa komunikacyjne z lilkunastu miast w całym kraju.

- Zachęcamy pasażerów do podróży testowym autobusem. Najczęściej powinien pojawiać się on na liniach 4, 7, 9 i 17, na co dzień obsługiwanych przez przegubowce. Pojazd dostał w Radomiu tymczasowy numer taborowy 351, więc w trakcie planowania podróży można skorzystać z aplikacji myBus, aby sprawdzić, czy kursuje na interesującej nas linii.

kat, bdb

Tags