• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nadzwyczajna sesja rady miejskiej. Prezydent: areszt dla prezesa Rewitalizacji nie ma wpływu na inne spółki

23 lipca 2021

Przebywający w areszcie prezes Rewitalizacji nie pobiera wynagrodzenia, do pełnienia funkcji w miejskiej spółce rekomendował go prezydent, który nie wiedział wtedy, że przeciwko Robertowi R. prokuratura prowadzi śledztwo – usłyszeli radni podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji.

 

O sytuacji w miejskiej spółce mówiła Barbara Łopyta, tymczasowo pełniąca obowiązki prezesa

 

Przypomnijmy: 8 lipca Sąd Rejonowy w Radomiu aresztował na dwa miesiące (to jest do końca lipca) prezesa Rewitalizacji, po tym jak prokuratura postawiła mu sześć korupcyjnych zarzutów, które dotyczą okresu, gdy był dyrektorem Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu. - Dotyczyły one żądania i przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej, dyrektora innej jednostki budżetowej. Z ustaleń wynika, że mężczyzna pełniąc funkcję dyrektora żądał, a następnie przyjmował od męża jednej z pracownic korzyści majątkowe w postaci telefonów komórkowych, w zamian za zatrudnienie kobiety w dziale prawnym firmy w ramach umowy o zastępstwo na czas nieobecności pracownika, a następnie w związku z awansowaniem pracownicy na stanowisko inspektora ochrony danych osobowych, a w kolejności przyznawanie jej nagród pracowniczych czy sukcesywnego podwyższania wynagrodzenia - mówiła nam Beata Galas, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Zatrzymanie bez wpływu

Porządek sesji przewidywał, że prezydent przedstawi informację o sytuacji we wszystkich spółkach miejskich i zakładzie budżetowym, jakim jest Zakład Usług Komunalnych w związku z zatrzymaniem przez organy ścigania Roberta R. Podobne informacje prezydent miał złożyć w sprawie działań Biura Nadzoru Właścicielskiego i Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego. Ale Radosław Witkowski potraktował tę kwestię krótko i rzeczowo. - Zatrzymanie Roberta R. nie ma wpływu na pozostałe spółki i jednostki budżetowe, ani biuro nadzoru właścicielskiego i wydział gospodarki komunalnej - zapewnił. Dodał jednocześnie, że Robert R. jest także członkiem rady nadzorczej w RADPEC-u, ale może go odwołać dopiero walne zgromadzenie wspólników, które jest planowane na wrzesień.

Witkowski potwierdził - odpowiadając na liczne pytanie radnych Prawa i Sprawiedliwości - że to on rekomendował radzie nadzorczej Rewitalizacji Roberta R. na prezesa, kiedy ta odwołała poprzednika Włodzimierza Koneckiego. Stało się to - jak pisaliśmy - kiedy z konta miejskiej spółki na skutek oszustwa zniknęło 1, 5 mln zł. - R. posiadał niezbędne dokumenty i kwalifikacje. Wtedy uważałem, że też kompetencje zawodowe. Nie wiedziałem, że przeciwko R. toczy się jakieś postępowanie prokuratorskie - zapewniał prezydent.

Łukasz Podlewski (PiS) dociekał również, czy  prezydent wiedział o sprawach w sądzie pracy przeciwko Robertowi R., dotyczących mobbingu? Tę sugestię zdementował od razu wiceprezydent Mateusz Tyczyński. - Owszem, toczą się sprawy o mobbing, ale żadna nie dotyczy Roberta R. - przekonywał.

Z kolei Dariusz Wójcik twierdził, że "sprawa musi być poważna, bo nikt nikogo nie zatrzymuje za dwa telefony" - mówił powołując się na opinie znanych mu prawników.

Rewitalizacja odzyskała pieniądze

Sytuację w Rewitalizacji przedstawiła Barbara Łopyta, przewodnicząca rady nadzorczej, która tym czasowo pełni funkcję prezesa spółki. - Otrzymaliśmy niedawno pismo z Prokuratury Okręgowej w Radomiu, która chce nam zwrócić ponad 1 mln 62 tys. zł. To jest ta kwota, która została wyprowadzona ze spółki wskutek tych nieuprawnionych przelewów - mówiła Łopyta. Ponad 6 tys. euro (po przeliczeniu 434 tys. zł) Rewitalizacja będzie chciała odzyskać z polisy ubezpieczeniowej.. 

Rewitalizacja ma teraz na koncie 700 tys., zobowiązania regulowane są na bieżąco, przelewy uwierzytelniane zaś prze dwie osoby. Rewitalizacja zatrudnia 16 osób, czyli tyle samo, ile wcześniej, choć cztery zostały zwolnione, a na ich miejsce przyjęte kolejne cztery. Średnie wynagrodzenie to 3 tys. 857 zł.

Spółka realizuje dwa2 duże projekty: Rynek 12 - Wałowa 22 (naprzeciwko ratusza), budynki maja być gotowe do końca lipca, z kolei pod adresem Wałowa 21 - Bóżnicza, powstaje 33 mieszkań i 7 lokali użytkowych, finał prac przewidziano na koniec września.

Barbara Łopyta zaprzeczyła jakoby Robert R. pobierał przebywając w areszcie wynagrodzenie (wynika to ze statutu spółki), albo by poza nowym telefonem (jest zdeponowany w siedzibie spółki) poczynił jakieś zakupy do siedziby Rewitalizacji.. - Podejmował decyzje, ale nie jakieś bardzo ważne, niektóre kadrowe - wyjaśniała Barbara Łopyta dodając, że stara się "odwrócić ich bieg".

Kolejne posiedzenie radu nadzorczej Rewitalizacji zaplanowano na 30 lipca, wtedy też zapadną dalsze decyzje co do zarządzania spółką.

Bożena Dobrzyńska

Tags