Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Barbary Woźniak za „Niejedno”

17 września 2022

Barbara Woźniak za książkę „Niejedno” otrzymała tegoroczną Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Debiutancka powieść laureatki opowiada historię mężczyzny w średnim wieku, filozofie, który musi zaopiekować się swoim chorym na Alzheimera ojcu. „Musi mu pomóc w znikaniu” – wyjaśniała autorka.

 

 

Nagrodę otrzymała Barbara Woźniak (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza odbyła się w sobotni wieczór w Zespole Szkół Muzycznych.  - Siedem edycji nagrody, prawie 600 zgłoszonych książek przez te lata, to coś niezwykłego. Być może dlatego, że to nagroda sama w sobie niezwykła, bo nagradza debiuty - pierwszą lub drugą książkę, a wiec wyciąga rękę, kiedy jest to najbardziej potrzebne na początku literackiej drogi - mówił wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński, dziękując wszystkim którzy przyczyniają się do sukcesu tej nagrody. - I bardzo cieszę się, ze Radom może dzięki  niej na mapie literackiej kraju bardzo zaistnieć - podkreślał prezydent.

W tym roku na konkurs wpłynęło prawie 100 książek. Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarzębskiego nominowała do finału z tej grupy pięć osób: poza Barbarą Wożniak byli to Mateusz Pakuła, Aleksandra Zbroja, Rafał Hetman i Robert Nowakowski.

Mateusz Pakuła, autor książki "Jak nie zabiłem swojego ojca i dlaczego żałuję" otrzymał nagrodę w postaci rezydencji - stypendium w Vence na południu Francji, gdzie Witold Gombrowicz spędził ostatnie lata życia.

Pełnowymiarowa powieść

Uzasadnienie werdyktu kapituły przyznającej nagrodę Barbarze Nowak przedstawiła jurorka Zofia Król. - W czasach, kiedy łatwo formułujemy tezy o fatalnym stanie polskiej literatury fabularnej Barbara Woźniak proponuje pełnowymiarową powieść o starości, chorobie, opiece, marności płacy akademickiej i znużeniu życiem. Splata ją zgrabnie z wątkami przemyśleń i lektur głównego bohatera. Opowiadana precyzyjnie z bliska codzienność składa się z dramatycznych i absurdalnych, zabawnych zarazem godzin spędzanych z chorym na Alzheimera ojcem, kolejnych nieprzespanych nocy, monologów wewnętrznych prowadzonych w samochodzie i pociągu, wreszcie, coraz trudniejszych dialogów ze studentami zajęć z etyki z przyszłymi lekarzami.

Utwór dojrzałej pisarki

Jurorka dodała, ze kapitułę zachwycił różnorodny język powieści: czuły i empatyczny w narracji ojców, zaczepny w trudnych dialogach z córką, fachowy, ale niepozbawiony ironii podczas zajęć ze studentami. - To powieść rodzinna, ale także  pełna odniesień do filozofii, literatury i nauki. "Niejedno" jest debiutem, ale zarazem utworem dojrzałej już pisarki - podsumowała Zofia Król.

 - Oglądałam galę zeszłoroczną i stojąc w tym samym miejscu Aleksandra Lipczak (laureatka za 2021 r.) mówiła o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jesteśmy rok później i świat jest jeszcze bardziej straszny. Ale ja chciałam też powiedzieć o bardzo trudnej sytuacji opiekunów osób starszych, o opiekunach osób zależnych - o nich mówi się mało, mało się o nich słyszy. Bardzo się cieszę, że moja książka została doceniona, bo ona właśnie o tm jest - mówiła Barbara Woźniak. Zaznaczyła, że w Polsce chorowanie i umieranie powinno być bardziej godne, podobnie jak opiekowanie się bliskimi.

Wysokość nagrody to 400 tys. zł, za każdą nominowaną książkę kapituła przyznaje po 5 tys. zł.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

Tags