Nie będzie podwyżek za pobyt dziecka w żłobku. Radni PiS zagłosowali przeciwko

30 listopada 2022

Rodzice nie zapłacą za pobyt dziecka w radomskich żłobkach więcej niż dotychczas. Na podwyżkę nie zgodzili się radni. Przeciwko uchwale podnoszącej opłaty głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Wiceprezydent Jerzy Zawodnik zadeklarował, że przygotuje projekt regulacji zgodnie z którymi za opiekę w placówkach trzeba będzie wnosić stałą kwotę.

 

Żłobek na Gołębiowie II (fot. UM Radom)

 

W tej chwili opłata za pobyt dziecka w żłobku jest zmienna i zależy od tego, ile faktycznie dni maluch korzysta z takiej opieki. Stawka za godzinę wynosi 10,39 zł, a miasto chciało, by ją podnieść o 2,39 zł. Z taką też propozycją prezydent przyszedł na poniedziałkową sesję rady miejskiej. 

- W Radomiu opłaty są niewielkie. Jeśli dziecko uczęszcza do żłobka przez 22 dni w miesiącu, to opłata wyniesie 420 zł. Ale praktycznie nie zdarza się, by płacili tyle, bo maluchy często chorują i zostają wtedy w domach - wyjaśniał wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Dodał, że przy ul. Batalionów Chłopskich powstaje nowy żłobek. - A więc ten system będzie dla nas teraz droższy, bo będziemy musieli ponosić większe wydatki na funkcjonowanie żłobków w naszym mieście - uzasadniał.

Wiceprezydent przypomniał, że zgodnie ze stosownymi ustawami, rodzicom wychowującym dzieci do trzech lat przysługuje dofinansowanie  do tej opieki. - To może być dofinansowanie do żłobka, albo do pensji niani. Każdy rodzic może otrzymać takie dofinansowanie do 400 zł miesięcznie - mówił, tłumacząc szczegółowo, w jaki sposób taka dopłatę można uzyskać. - Ta dopłata nie dotyczy wyżywienia - zastrzegł. Jerzy Zawodnik przyznał jednocześnie, że podwyżki nie przyniosą gminie dużych dochodów. - Ale każda złotówka się liczy - zapewnił.

Wiceprezydent: możemy wprowadzić stałą opłatę

Podczas dyskusji radna Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz dopytywała, dlaczego miasto nie wprowadzi stałych opłat. Podawała przykłady innych miast: Kielc, Lublina, gdzie - jak podkreślała - rodzice płacą około 253 zł za miesiąc. - Żłobki miejskie są konkurencyjne wobec prywatnych, za które trzeba płacić około 800 - 1000 zł i taka stała opłata byłaby logiczna. Byłoby mniej zamieszania, mniej liczenia. Księgowa miałaby ułatwioną sytuację - twierdziła.

Magdalena Lasota (KO) zwróciła uwagę na zbyt - jej zdaniem - niską stawkę żywieniową w żłobkach; wynosi ona w Radomiu 5,45 zł. - Chodzimy do sklepu i widzimy, jakie są ceny. A przecież każdy z rodziców chce, aby to wyżywienie było zdrowe i dobre - mówiła.

Wiceprezydent Zawodnik przyznał, że sam jest za wprowadzeniem stałej opłaty w żłobkach. - Kilka miesięcy temu próbowaliśmy wprowadzić nowe stawki, ale nasza propozycja nie znalazła ona większości w radzie, a wydaje się, ze wprowadzenie stałej opłaty jest uchwałą dalej idącą, bardziej obciążającą rodziców niż taka za faktyczny pobyt dziecka w placówce. Ale jeśli państwo jako Prawo i Sprawiedliwość deklarujecie, by taką uchwałę wprowadzić, to ja taką uchwałę przygotuję i nawet na następnej sesji przedstawię - zapowiedział wiceprezydent Zawodnik.

W głosowaniu nad projektem uchwały zwiększającej opłaty za pobyt dziecka w żłobku uczestniczyło 27 radnych, 12 (radni KO i niezależny) było za, 13 (PiS) - przeciw.

bdb

 

Tags