Nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Dominują powieści o rodzinnych traumach

27 czerwca 2022

Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wskazała pięcioro nominowanych, spośród których we wrześniu wybierze laureata siódmej edycji. Zwycięzca otrzyma 40 tys. zł. Kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie w ostatnich latach życia mieszkał autor „Ferdydurke”.

 

Nominowane książki (fot. Materiały prasowe/MWG Wsola)

 

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2021 roku.  Ostatecznie nadesłanych zostało blisko 100 książek (97). Spośród nich kapituła w składzie Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska wybrała pięć nominowanych. Są to: Rafał Hetman za książkę „Izbica, Izbica” (wyd. Czarne),. Robert Nowakowski za książkę „Ojczyzna jabłek” (Wydawnictwo Literackie), Mateusz Pakuła z książkę „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (wyd. Nisza), Barbara Woźniak za książkę „Niejedno” (wyd. Drzazgi), Aleksandra Zbroja za książkę „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” (wyd. Agora).

Rodzinne traumy

- Mam wrażenie, że ten rok zdominowały opowieści o traumach rodzinnych. Duża część książek dotyczyła właśnie tego – mówi prof. Ewa Graczyk, członkini kapituły. Prof. Józef Olejniczak zwraca uwagę na to, że literatura, oprócz tego, że jest jakąś formą zabawy, powinna także skłaniać do refleksji nad naszym „tu i teraz”, nad miejscem w dyskursie społecznym i w społeczności.

Jak zaznaczają wszyscy członkowie kapituły nagrody, wybór pięciorga nominowanych nigdy nie jest prosty. Ostateczne decyzje są wynikiem głosowania siedmiorga osób. Każda z nich ma swoje preferencje, literackie „smaki” i oczekiwania, czasem szuka zaskoczeń, zawsze indywidualnego i odważnego oglądu świata i jego opisu.

Zofia Król, podkreślając rangę Nagrody Gombrowicza i zwracając jednocześnie uwagę na jej rolę w „oglądaniu” nowej literatury, podkreśla: - Daje to nam szansę na zobaczenie tej nowej literatury w pewnym przekroju. Nigdy nie jest łatwo wybrać te pięć książek. Ale wydaje mi się, że z tegorocznej piątki wszyscy jesteśmy dość zadowoleni.

Opętani literaturą, czekamy do września

Nazwisko laureata kapituła ogłosi we wrześniu, podczas festiwalu Opętani Literaturą, który od lat towarzyszy nagrodzie. Zwycięzca otrzyma 40 000 złotych, statuetkę oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza, które pisarz spędził w Vence na południu Francji. Z powodu choroby autor „Kosmosu” rzadko wówczas wychodził z domu, za to przez lornetkę obserwował ludzi i ich życie. Dzięki wsparciu Samorządu Mazowsza nagrody pieniężne w wysokości po 5 tys. zł otrzymują też wszyscy nominowani.

Od poprzedniej edycji kapituła przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej. Wybrana osoba spędzi miesiąc w Vence.

 

 

Tags