Nowa wystawa w Muzeum Historii Najnowszej. „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”

21 marca 2022

W Muzeum Historii Najnowszej Radomia, oddziale Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Kamienicy Deskurów można oglądać wystawę pt. „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. Ekspozycja czynna od niedzieli do piątku, w godz.10 – 17.  Wstęp bezpłatny.

 

fot. Resursa

 

O wystawie pisze Ewa Waluś z Resursy: "Historia nauki koncentruje się na wielkich wynalazkach, które w znaczący sposób zmieniły świat. A co z przedmiotami, bez których nie wyobrażamy sobie codziennej rutyny? Jak doszło do tego, że korzystamy dziś ze szczoteczki do zębów, lustra czy nożyczek? Często niedoceniane i łatwo wymienialne na nowe przedmioty stanowią oczywiste i naturalne tło życia. Jak wyglądałby nasz mikroświat bez kosmetyków, suszarki do włosów lub zabawek dla dzieci, nie mówiąc już o radiu, telewizorze i telefonie? Dla naszych przodków wiele z pospolitych dzisiaj przedmiotów było luksusem, a my sami nie zdajemy sobie sprawy, jak „kruche" bywa ich posiadanie. 

Od krzaczka kawy do aro9matycznego napoju

Ekspozycja udostępniona przez Fabrykę Sztuk w Tczewie pozwala m.in. prześledzić drogę od krzaczka kawy, do aromatycznego napoju; od dwóch puszek połączonych drutem, do smartfona; od zabawy w kółko i krzyżyk, po gry komputerowe. Sporo miejsca poświęciliśmy historii ubioru i jego elementów. Prezentujemy zarówno ciekawe informacje o tym,  jak odzież zmieniała się w ciągu wieków, jak i repliki strojów z różnych epok.

Najnowsza wystawa czasowa to również okazja poznania eksponatów ze zbiorów Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Placówka gromadzi zbiory związane m.in. z radomskim przemysłem, jego znaczeniem i osiągnięciami, od czasów przedwojennych aż po rok 1989. Koncepcja Muzeum Sztuk w Tczewie została wzbogacona o przedmioty wytwarzane lokalnie przez radomskie przedsiębiorstwa. Prezentowane są aparaty z Radomskiej Wytwórni Telefonów (przed wojną Fabryki Ericssona), która w czasach PRL zaopatrywała w aparaty telefoniczne o kwiatowych nazwach, nie tylko całą Polskę, ale też kraje tak odległe, jak Brazylia, Turcja czy Iran. Na wystawie nie zabraknie oryginalnych rowerów wyprodukowanych w Fabryce Broni w Radomiu, będącej w latach 30. XX wieku największym producentem jednośladów w Polsce. Ich wytwarzanie kontynuowały następnie Zakłady Metalowe „Łucznik".

Wystawę "Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku" przygotowywaliśmy również z myślą o naszych sąsiadach z Ukrainy (głównie tych najmłodszych), przebywających obecnie w Radomiu. Być może będą chcieli dowiedzieć się czegoś o jego historii i osiągnięciach lub zwyczajnie pograć w tradycyjne gry, ułożyć puzzle lub zbudować coś z klocków, ponieważ ekspozycja – jak zwykle w ofercie Muzeum – ma charakter interaktywny.   

Wystawę  można zwiedzać do 22 maja.

Tags