• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowoczesny Senior i Festiwal Cyfryzacji 2020

23 października 2020

Zakończyła się właśnie kolejna edycja Festiwalu Cyfryzacji 2020, który trwał od 1 do 10 października. Jego celem była edukacja polskiego społeczeństwa o cyfryzacji i udogodnieniach, jakie niosą nowoczesne technologie.

     

To największa ogólnopolska impreza edukacyjno-technologiczna skierowana do mieszkańców Radomia, bez względu na ich wiek i poziom zaawansowania technologicznego. W związku z sytuacją wywołaną wirusem COVID-19 zorganizowano aż 45 wydarzeń w formie online. W trakcie webinarów uczestnicy, a w szczególności seniorzy, mogli nauczyć się tego, w jaki sposób płacić w internecie, jak korzystać ze zniżek w sklepach online, gdzie szukać stron oferujących rozrywkę lub gry, takie jak polskie kasyna online oraz jak płacić bezgotówkowo za produkty i usługi.

Jak powszechnie wiadomo, cyfrowa rzeczywistość na dobre zagościła w naszym świecie. Dlatego bardzo ważne jest zrozumienie tego, czym są innowacje i w jaki sposób mieszkańcy naszego kraju mogą, korzystając z równych szans, czerpać z możliwości oferowanych przez nowe technologie. Dzięki nim konsumenci korzystają z szybszych i bardziej efektywnych usług, firmy usprawniają modele biznesowe, a miasta zamieniają się w smart city. Dlatego tak ważne jest to, by każdy niezależnie od wieku i pochodzenia, miał prawo korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań, które wpływają na jego życie. Warunkiem budowy cyfrowego społeczeństwa jest odpowiednia edukacja, czego doskonałym przykładem był zakończony Festiwal Cyfryzacji.

W tym roku organizatorzy Festiwalu przygotowali specjalny program, który był przeznaczony dla seniorów. Ze względu na pandemię, umiejętność korzystania z nowych technologii stała się dla nich niezbędna. Placówki zdrowia wprowadzając reżim sanitarny, zmusiły starsze osoby do korzystania z konsultacji lekarskich online oraz teleporad. Seniorzy, po takich wizytach w świecie wirtualnym często otrzymują e-recepty, e- zaświadczenia, a często nawet są proszone o wypełnienie formularzy na stronach urzędów, instytucji czy właśnie placówek medycznych. Niestety, według badań jedynie co trzeci z nich, potrafi korzystać z internetu. Dlatego pojawił się pomysł napisania i bezpłatnego przekazania wszystkim cyfrowym nowicjuszom podręcznika Poradnik Nowoczesnego Seniora, który jest zbiorem informacji o tym, jak działa internet, w jaki sposób z niego skorzystać i gdzie szukać porad związanych z jego funkcjonowaniem. Według wszelkich prognoz pandemia na zawsze zmieni rzeczywistość, którą znamy. Poznanie tajników cyfrowego świata i wykorzystywanie szans, które niesie internet, może okazać się bardzo pomocne w walce ze skutkami epidemii, a w rezultacie z ożywieniem gospodarki nie tylko w Polsce ale na całym świecie.

Tags