• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowy Ład. Powiat radomski składa trzy wnioski, dotyczą głównie budowy dróg

27 lipca 2021

Ponad 20 km dróg powiatowych chce przebudować z funduszy pochodzących z rządowego programu Polski Ład Starostwo Powiatowe w Radomiu. Będzie także zabiegać o pieniądze na montaż odnawialnych źródeł energii i cyfryzację administracji.

 

O wnioskach powiatu poinformował starosta radomski Waldemar Trelka

 

Celem rządowego Programu Inwestycji Strategicznych jest zwiększenie skali inwestycji publicznych poprzez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji jednostek samorządu terytorialnego, czyli gmin, powiatów, województw oraz związków samorządowych. Wartość całego programu to 20 mld zł, a szacowana liczba zgłoszonych projektów to około 10 tys.

Dofinansowanie rządowe ma pokrywać większość wydatków samorządów, związanych z realizacją zadań inwestycyjnych w ramach 35 obszarów pogrupowanych hierarchicznie od najbardziej priorytetowych (priorytet I) do najmniej priorytetowych (priorytet IV).

Każdy samorząd może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie. W ramach pierwszego wniosku nie ma ograniczenia kwotowego, w przypadku drugiego może ono wynieść do 30 mln zł, a trzeciego – do 5 mln zł. Wymagany wkład własny samorządu to nie mniej niż 5 proc. wartości zadania inwestycyjnego dla wniosków z priorytetu I, 10 procent  - z priorytetu II, 15 procent - z priorytetu III oraz 20 procent - z priorytetu IV.

Trzy wnioski powiatu radomskiego

 - W naborze, który został przedłużony do połowy sierpnia, zamierzamy złożyć trzy wnioski. ·       Wniosek „drogowy” wart jest okolo 78,4 mln zł i przewiduje przebudowę pięciu odcinków dróg powiatowych, to jest: Radom - Gębarzów – Polany, około 7,7 km, Przytyk – Kożuchów, około 5,9 km, Zakrzew - Gulin – Wsola – Wojciechów, około 1,9 km, Klwatka - Bogusławice – Skaryszew,
około 925,8 m, Ruda Wielka  - Dąbrówka Warszawska, około 4,3 km - wymienia starosta radomski Waldemar Trelka.

Odcinki, przewidziane do przebudowy mają być zrealizowane w latach 2022-2023, obecnie niektóre z nich posiadają już gotową dokumentację projektową lub jest ona na ukończeniu. Przy drogach mają powstać również ścieżki rowerowe i chodniki czy przystanki autobusowe.

Kolejny wniosek, „ekologiczny” o wartości do 30 mln zł przewiduje inwestycje w termomodernizację, w tym instalację odnawialnych źródeł energii, budynków użyteczności publicznej będących własnością powiatu. Trzeci wniosek „cyfryzacyjny” o wartości do 5 mln zł dotyczyć będzie poszerzenia zakresu cyfryzacji usług publicznych świadczonych przez powiat radomski na poziomie placówek edukacyjnych oraz administracji publicznej.

Jak już pisaliśmy, również samorząd radomski (grodzki) zamierza ubiegać się o pieniądze z Polskiego Ładu. W pierwszej kolejności również na przebudowę ulic: Warszawskiej i Wolanowskiej oraz spójnej sieci dróg rowerowych. W kolejnych naborach planuje pozyskać dofinansowanie na remont Orlików, czy przebudowę płyty Runku.

bdb

 

Tags