Reklama

Obchody 45. rocznicy Radomskiego Czerwca. „To miasto powiedziało dość”

22 czerwca 2021

W piątek, 25 czerwca odbędą się oficjalne uroczystości 45. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego z 1976 r.  W programie są też m.in. projekcje filmowe, spotkanie z bohaterami wydarzeń sprzed 45 lat i koncert „Pieśni Solidarności”.

 

fot. archiwum

 

- Pandemia pokrzyżowała nam plany, ale uznaliśmy, że nie możemy się poddawać. Kolejny raz chcemy pokazać jak ważnym miejscem na europejskiej drodze do wolności jest Radom - podkreśla prezydent Radosław Witkowski.

Głównym punktem obchodów będzie msza św., która zostanie odprawiona 25 czerwca o godz. 18 w katedrze. Tego samego dnia zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca upamiętniającym wydarzenia.

Do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji 45. rocznicy protestu zachęca także prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 Stanisław Kowalski. – To miasto powiedziało komunistycznej władzy „dość!”. To miasto ucierpiało w wyniku represji. Dlatego musimy kultywować pamięć o tych wydarzeniach. Bądźmy dumni i weźmy udział w obchodach – zaznacza.

Jesteśmy historią

W piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór przy fontannach będzie można obejrzeć film „Jesteśmy historią”. W sobotę, 26 czerwca planowane są wycieczki śladami Radomskiego Czerwca, a o godz. 20 przy fontannach odbędzie się spotkanie z bohaterami Czerwca 76. Będzie też można wysłuchać pieśni Solidarności w wykonaniu zespołu Sonanto. W niedzielę, 27 czerwca odbędzie się tradycyjny Półmaraton Radomskiego Czerwca.

- Tego samego dnia zapraszamy na plac Corazziego na „Przystanek PRL”. To będzie typowa rodzinna impreza, podczas której będzie można spotkać uczestników Czerwca 76. W programie też szereg innych atrakcji, które przypomną klimat lat siedemdziesiątych, m.in. kiermasz, animacje dla dzieci i dorosłych, pokaz mody sprzed lat. Myślę, że ten weekend z historią w tle będzie atrakcyjnym dopełnieniem oficjalnych obchodów zbliżającej się rocznicy – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Przypomnijmy: na placu Jagiellońskim można także oglądać wystawę „Zaczęło się w Radomiu - Czerwiec 76”. Na 24 planszach są prezentowane m.in. unikatowe zdjęcia i dokumenty przedstawiające przyczyny, przebieg oraz konsekwencje robotniczego protestu, w tym także represje jakie dotknęły jego uczestników. Można też zobaczyć w jaki sposób o robotniczym zrywie pisała ówczesna prasa.

Organizatorami obchodów, oprócz władz miasta, są także Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 oraz Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.

 

OBCHODY 45. ROCZNICY RADOMSKIEGO PROTESTU ROBOTNICZEGO CZERWIEC ’76

25 czerwca

godz. 18 - uroczysta msza św. „Pamięci Bohaterów Czerwca ’76 i ks. Romana Kotlarza”. Miejsce: Katedra Opieki NMP. Transmisja na żywo: TV DAMI.

25-27 czerwca

godz. 22 - emisja filmu „Jesteśmy historią”. Miejsce: fontanny, ul. Żeromskiego.

26 czerwca

godz. 12, godz. 16  - wycieczki piesze „Śladami Radomskiego Czerwca ‘76”. Więcej na: FB „Zaczęło się w Radomiu”

godz. 20 - spotkanie z bohaterami Czerwca ’76 i koncert Zespołu Sonanto „Pieśni Solidarności”. Miejsce: fontanny, ul. Żeromskiego.

27 czerwca

godz. 9 - Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76.

Miejsce: ulice Radomia

W przeddzień półmaratonu o godz. 11 odbędą się biegi dzieci, o godz. 12 bieg
„Mila Radości – Dumne Warchoły”. Miejsce: MOSiR, ul. Narutowicza 9.

godz. 13-19 – Przystanek PRL (kiermasz, animacje dla dzieci i dorosłych, wystawa, moda sprzed lat). Miejsce: pl. Corazziego.

 

 

Tags