Onufry Zagłoba zagościł na trwale w Radomiu. Figurę odsłaniali Daniel Olbrychski i Jan Nowicki

26 września 2021

Figura Onufrego Zagłoby, bohatera Sienkiewiczowskiej Trylogii, stanęła na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej. Przybrała postać Mieczysława Pawlikowskiego, odtwórcy zadziornego szlachcica, który wedle legendy i autora miał stracić jedno oko podczas Trybunału Koronnego w Radomiu.

 

Figurę odslonili znani aktorzy (fot. Rafał Sadkowski/UM Radom)

 

Z inicjatywą wystąpiło Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. -  Przede wszystkim dziękuję tym, którzy wspierali nas przez ten okres, a to trwało trzy lata od uchwały rady miejskiej, która pozwoliła na jej postawienie. Ciężko pracowaliśmy i to jest efekt. Myślę, że radomianie ciepło przyjmą tę figurę i będą odwiedzali to miejsce - mówił podczas sobotniego wydarzenia na skwerze Jarosław Kowalik z Kolegium. Jednocześnie wskazał na kolejny wymiar obecności Zagłoby. - Dzieci czy wnuki zapytają „któż to taki?” i można wtedy odpowiedzieć: „przeczytajcie i wtedy dowiecie się wszystkiego”. Może wtedy poznają trochę historii – podkreślał Jarosław Kowalik.

W uroczystym odsłonięciu rzeźby wzięli udział Daniel Olbrychski i Jan Nowicki grający w sfilmowanej wersji Trylogii. Aktorzy wspominali m.in. postać Mieczysława Pawlikowskiego, którego pokolenia pamiętają jako znakomitego Onufrego Zagłobę. - Wygląda młodo, ale to dlatego, że my w tej chwili z Jasiem (chodzi o Nowickiego – przyp. autor) mamy więcej lat niż Mietek miał, gdy grał Zagłobę. On wygląda fajnie, ale wydaje mi się, że trochę wyszczuplał. Uśmieszek jest jego - przyznał Daniel Olbrychski.

Radomianie mieli także okazję obejrzeć wystawę plenerową przedstawiającą historię Radomia w XVI, XVII i XVIII wieku, która następnie trafi Na Rynek oraz wysłuchać tematycznych wykładów. Dzieci Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które było współorganizatorem "Nocy sarakiej" zaprosiło do udziału w konkursie historycznym.

Były też pokazy walk szermierczych i degustacja staropolskich potrawy.

kat, bdb

Tags