Po decyzji ministra zdrowia. Radni Koalicji Obywatelskiej bronią dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

11 marca 2021

Zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego i nadzwyczajna sesja rady miejskiej – tak radni Koalicji Obywatelskiej reagują na zawieszenie w obowiązkach dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przez ministra zdrowia. Bronią Marka Pacynę.

 

Radni KO w obronie Marka Pacyny

 

Przypomnijmy: wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski pofatygował się do Radomia osobiście, by poinformować opinię publiczną o zawieszeniu Marka Pacyny. Formalnie jednaj jego decyzję wręczył dyrektorowi RSS pełnomocnik ministra, Andrzej Cieślik. Radni KO stają w obronie dyrektora Pacyny.

Pokłosie złej decyzji o szpitalu hybrydowym

Przewodnicząca klubu radnych KO Marta Michalska-Wilk uważa, że decyzja ministra Niedzielskiego to "walka polityczna kosztem zdrowia zwykłych ludzi, zdrowia pacjentów." - Ale także kosztem lekarzy  i personelu medycznego. To zwykły skandal - mówi. Jej zdaniem, ta sytuacja to odwrócenie uwagi od nieudolności rządów w trudnym czasie pandemii. Przypomina, że już 22 lutego podczas sesji rady miejskiej mówiła do przedstawiciela wojewody mazowieckiego, że dokładnie tego samego dnia minister udzielając wywiadu mówił, że czeka nas wzrost zakażeń. - Już wtedy apelowaliśmy, a wojewoda co wtedy robi? Likwiduje 100 łóżek covidowych w radomskim szpitalu. Zawieszenie Marka Pacyny to realne zagrożenie prawidłowego funkcjonowania tego szpitala. To realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego radomskich pacjentów - podkreśla Michalska Wilk. Dodaje, że dyrektor Pacyna przez wiele lat pokazał, jak skutecznie zarządzać szpitalem, a w trudnym okresie pandemii często nie mając wsparcia ze strony rządu, wojewody, pokazał, że bardzo dobrze potrafi prowadzić tę placówkę. -m wczorajsza decyzja, to pokłosie złej decyzji o szpitalu hybrydowym - ocenia radna KO. Radzi, by minister Niedzielski zapytał, co o jego decyzji sądzą lekarze, personel RSS.

Zarzuty kuriozalne i nieprawdziwe

Magdalena Lasota przypomina z kolei, że to samorząd w listopadzie ubiegłego roku wskazał jako lokalizację szpitala tymczasowego w nowym centrum rehabilitacji. - Decyzja ministra jest spowodowana nieudolnością Totalizatora Sportowego w tworzeniu szpitala tymczasowego. Całkowitą odpowiedzialność ponosi ta spółka skarbu państwa, a nie szpital - mówi radna. Zaznacza, że nieprawda jest także zarzut, że dyrektor Pacyna przedłużał podpisanie umowy z Totalizatorem. - Nie mógł tego zrobić, bo centrum rehabilitacji nie miało odbiorów i stracilibyśmy gwarancję wykonawcy - wyjaśnia Lasota.

Radna nie zgadza się też z kolejnym zarzutem dotyczącym personelu. - Dyrektor Pacyna zadbał o niego i częściowo go zapewnił, a nikt z lekarzy wskazanych przez wojewodę nie zgłosił się - wyjaśnia Magdalena Lasota. Jeśli zaś chodzi o wyposażenie to też miał się tym zająć Totalizator Sportowy. Podobnie kuriozalny jest - twierdzi Lasota - zarzut, że SOR nie przyjmował pacjentów niecovidowych. - A jakich miał przyjmować, skoro był przeznaczony tylko dla zarażonych? - pyta Magdalena Lasota.

Radni Koalicji Obywatelskiej chcą dyskutować o problemie na sesji nadzwyczajnej. - Chcemy wiedzieć, dlaczego ta decyzja nie była konsultowana z prezydentem? Dlaczego te wątpliwości nie były konsultowane z przedstawicielami załogi szpitala? Czy wprowadzenie nowej osoby, która będzie zarządzała teraz szpitalem jest właściwą drogą? Zastanówmy się też, czy ta decyzja nie jest początkiem centralizacji szpitali samorządowych, o czym politycy PiS zaczynają mówić? -  takie pytania stawia natomiast Dawid Ruszczy. - Nie chcemy, aby Radom był królikiem doświadczalnym - zastrzega.

bdb

Tags