Po ponad 70 latach od wojny nadal są groźne. W Goździkowie pod Przysuchą znaleziono pocisk artyleryjski

26 września 2023

Pocisk artyleryjski pochodzący z okresu II wojny światowej znaleziono na terenie nieużytków w Goździkowie (gmina Przysucha). Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego miejsce, gdzie znajdował się niewybuch zabezpieczali policjanci. Pomimo upływu lat takie znaleziska nadal mogą być groźne.

 

fot. KPP Przysucha

 

- W niedzielę około godziny 16 policjanci z Przysuchy zostali powiadomieni o znalezieniu niewybuchu na nieużytkach rolnych w Goździkowie, w odległości około 500 m od drogi. Wysłany na miejsce policjant z grupy minersko-pirotechnicznej określił, że jest to pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II wojny światowej. Miejsce do czasu przyjazdu wojskowych saperów zabezpieczyli policjanci - informuje asp. szt. Aneta Wilk z KPP w Przysusze.

Policjanci apelują, aby pod żadnym pozorem nie dotykać przedmiotów przypominających pociski lub miny, ponieważ nawet po ponad 70 latach te "pamiątki" po II wojnie światowej są śmiertelnie niebezpieczne.

Jak zachować się w przypadku odnalezienia niewypału czy niewybuchu?

- Niewybuch to pocisk, który został wystrzelony z armatniej lufy, przeleciał jakiś odcinek drogi,  upadł i nie eksplodował. Jest bardziej groźny dla ludzi niż niewypał. Jak to ujmują specjaliści, pocisk podczas wystrzelenia uzbraja, przygotowuje swój zapalnik do wybuchu. Przy zetknięciu z ziemią następuje eksplozja. A w tym przypadku nie zadziałał zapalnik. Dla niewtajemniczonej osoby, wystarczy nieodpowiednie poruszeniu pociskiem, zapalnik może pokonać zacięcie i eksplodować - wyjaśnia policja. 

Przedmiotów niebezpiecznych nie wolno: odkopywać, dotykać, przenosić,  rzucać, podgrzewać (np. wrzucać do ogniska). Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie, może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci.

O każdym przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu należy powiadomić niezwłocznie najbliższą jednostkę policji.

kat

 

 

Tags