• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Podrzucają, gdzie popadnie. W Radomiu są kolejne dzikie wysypiska śmieci

23 listopada 2021

Przy ulicach Potkańskiego i PCK ktoś podrzucił znaczną ilość śmieci, w tym opony. Natrafili na nie pracownicy MZDiK, którzy apelują, abyśmy – jeśli zauważymy takie przypadki – od razu zgłaszali je np. do Straży Miejskiej pod numer telefonu 986.

 

fot. MZDiK

 

- Jesienią oraz wiosną, kiedy właściciele samochodów zmieniają opony z letnich na zimowe i odwrotnie najczęściej dochodzi do przypadków podrzucania tych odpadów, gdzie popadnie. W ostatnich dniach odnotowaliśmy kilka takich zdarzeń. Sterta opon i innych śmieci pojawiła się m.in. na Ustroniu - na trawniku u zbiegu ulic Czarnej i PCK. To dzikie wysypisko mogą teraz "podziwiać" np. pasażerowie pociągów przejeżdżających przez Radom - podkreśla rzecznik MZDiK Dawid Puton.

Opony - i to w dużej liczbie - ktoś wyrzucił również do przydrożnego rowu wzdłuż ulicy Potkańskiego, między Starą a Nową Wolą Gołębiowską. - Nie są to, niestety, pierwsze tego rodzaju przypadki - nie tylko w tych częściach Radomia, ale w ogóle w jego granicach. Podobne sytuacje mają często miejsce także m.in. przy ulicach Chorzowskiej, Bieszczadzkiej, Banacha, Witosa oraz kilku innych, zwłaszcza na obrzeżach naszego miasta - wymienia rzecznik.

Wykonawcy robót drogowych muszą potem usuwać te śmieci. - Warto podkreślić, że robią to wyłącznie z działek stanowiących pas drogowy. Jeśli worki, opony i inne rzeczy leżą wprawdzie obok drogi, ale już na terenach prywatnych, to wtedy Straż Miejska zobowiązuje właścicieli działek do ich posprzątania. Muszą to robić na własny koszt. Sprzątają zawsze zarządcy terenu, chyba że dzięki czyjejś czujności uda się złapać śmieciarzy na gorącym uczynku albo przynajmniej ich później ustalić - przypomina Puton.

Opony oraz wiele innych odpadów - przypomina MZDiK - przyjmuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Witosa 96 na Wincentowie.

- Niektórzy radomianie wynoszą duże worki z odpadami do koszy na drobne śmieci, ustawionych przy chodnikach albo obok przystanków autobusowych. Prosimy, aby tego nie robić, ponieważ potem zapychają one całe wnętrze kosza i pozostałe rzeczy lądują poza pojemnikiem - na chodniku. Odpady z domów należy wyrzucać jedynie do kontenerów - dodaje Dawid Puton.

Przypadki podrzucania odpadów należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Radomiu  - numer 986, która może ustalić, na czyjej działce one leżą i zobowiązać właściciela terenu do posprzątania. Gdy jest pewność, iż dany teren stanowi pas drogowy, można to zgłaszać bezpośrednio do działu czystości i zieleni MZDiK - numer 48 386-91-65 albo e-mail: czystoscizielen@mzdik.pl.

kat, bdb

Tags