• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Powszechny punkt szczepień na Idalinie już działa. Ale dawek preparatu jest mało

6 maja 2021

Powszechny Punkt Szczepień w Domu Kultury „Idalin” przy ul. Bluszczowej przyjmuje już pacjentów. Pierwsi zgłosili się dzisiaj przed godz. 10. Niestety, preparatu jest mało, dlatego prezydent Radomia apeluje do radomskich parlamentarzystów, by wpłynęli na rząd, by te dostawy były większe.

 

Fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Punkt stworzył radomski samorząd. - Jesteśmy gotowi do szczepień od dzisiaj i mamy 1500 szczepionek, po 500 w ciągu najbliższych trzech dni: czwartku, piątku i soboty. Ale jesteśmy gotowi szczepić tutaj około 5 tys. osób tygodniowo. Dlatego bardzo liczę na zaangażowanie się przede wszystkim parlamentarzystów ziemi radomskiej, szczególnie związanych z partią rządzącą, czyli Prawem i Sprawiedliwością, bo dziś niestety, informacje o ilości dostaw szczepionek, które do nas docierają, nie są budujące. My ze swoją infrastrukturą jesteśmy gotowi szczepić zdecydowanie więcej radomian - mówi prezydent Radosław Witkowski. Podkreśla, że miasto chce jak najszybciej zaszczepić całą populację mieszkańców. - Tymczasem mamy deklaracje, że w przyszłym tygodniu dostaniemy tylko 1,5 tys. preparatów AstraZeneca - dodaje prezydent.

Na razie tylko w ciągu trzech dni

W przyszłym tygodniu także zaplanowano szczepienia w ciągu trzech dni od godz. 10 do godz.18. - Ale oczywiście nasze moce przerobowe są dużo większe, a szczepienie większej liczby radomian blokuje  wyłącznie dostępność szczepionek - wyjaśnia Radosław Witkowski.

Jak można zapisać się na szczepienie? - One są w systemie, więc trzeba mieć skierowanie do konkretnej placówki, a więc i tutaj przy Bluszczowej - wyjaśnia wiceprezydent Zawodnik. Droga jest zatem taka sama: przez portale rządowe (pacjent.gov.pl), poprzez SMS szczepimysie, nr  88O 333 333, poprzez infolinię - nr 989. - Więc i do tego punktu można się zapisać, na przyszły tydzień mamy jeszcze kilka wolnych terminów jest - zaznacza Zawodnik.

Punkt został tak zorganizowany, by drogi pacjentów się nie krzyżowały. - Wejście jest od Bluszczowej, żołnierz WOT sprawdza na liście czy osoba jest na liście, po tej weryfikacji przechodzi do poczekalni, tam wypełnia ankietę - można to zrobić wcześniej pobierając kwestionariusz ze strony Ministerstwa Zdrowia. Mamy przygotowanych osiem stanowisk, w tej chwili jest uruchomionych tylko pięć, z tego powodu, że mamy mniej szczepionek. Na każdym stanowisku jest osoba, która kwalifikuje do szczepienia i ta, która je wykonuje. następnie pacjent przechodzi drugą stroną do poczekalni i tam czeka nie mniej niż 15 minut - opisuje Barbara Kwiatkowska, naczelna pielęgniarka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Szczepionek nie ma

Gotowy do szczepień jest także punkt drive-thru przy ul. Dębowej, który miasto utworzyło we współpracy z Wojskami Obrony terytorialnej. Tuż przed majowym weekendem wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz obiecywał, że punkt ruszy 4 maja. - Mamy pozytywną decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia, we wtorek złożyliśmy zamówienie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ale póki co mam informację, że nie ma dostępnych szczepionek. Jeżeli tylko się pojawią, od razu, "z automatu" uruchamiamy punkt przy Dębowej - zapewnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

bdb

Tags