• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Prezydent Radosław Witkowski bez wotum zaufania radnych

28 sierpnia 2020

Prezydent Radomia Radosław Witkowski nie otrzymał od radnych wotum zaufania za 2019 rok. Przeciwko jego udzieleniu głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości, za byli radni Koalicji Obywatelskiej i radny niezależny.

 

Radosław Witkowski

 

Instytucja wotum zaufania to nowy instrument oceny działalności prezydentów, burmistrzów i wójtów, wprowadzona przez parlament w ubiegłym roku. Głosowanie nad wotum zaufania przez radnych poprzedza złożenie przez prezydenta raportu o stanie miasta. Tak stało się i dzisiaj - 92-stronicowy dokument, obejmujący wszystkie dziedziny funkcjonowania samorządu prezentował współpracownik prezydenta Witkowskiego, Rafał Górski. Radni Prawa i Sprawiedliwości, mimo że - jak podkreślali ich koledzy z Koalicji Obywatelskiej, a także potem sam prezydent - dostali raport wcześniej i mogli odnieść się do niego z wyprzedzeniem, mieli teraz mnóstwo szczegółowych pytań. Zanim to nastąpiło, przewodnicząca klubu radnych KO przypomniała, że największe zaufanie Radosławowi Witkowskiemu dali mieszkańcy, wybierając go prezydentem na drugą kadencję.

Czekaliśmy kilkadziesiąt lat

Radni Prawa i Sprawiedliwości dopytywali zatem o inwestycje, stan ich realizacji (w tym o te wieloletnie, jak Radomskie Centrum Sportu, bulwary na Borkach, budowę ulicy Marii Fołtyn), projekty z Budżetu Obywatelskiego, wynagrodzenia w spółkach miejskich, ilość mieszkań komunalnych i kolejkę osób oczekujących, program wymiany pieców węglowych. Na pytania odpowiadali wiceprezydenci odpowiedzialni za poszczególne dziedziny funkcjonowania miasta. Mateusz Tyczyński zwrócił uwagę, że - właśnie - nie można oceniać inwestycji wieloletnich, które dopiero będą finalizowane, że z kilkuset projektów BO, tylko cztery nie zostały zrealizowane. Jerzy Zawodnik podkreślał m.in, że wszystkie poradnie specjalistyczne miejskiego szpitala zostały wyremontowane, że działa elektroniczna rejestracja, że w ubiegłym roku pogotowie wzbogaciło się o pięć karetek. Budowane jest także centrum rehabilitacji. Wiceprezydent odniósł się też do krytycznych uwag o programie LIVE. - Mówią o nim dobrze poza Radomiem, a w Radomiu źle - brzmiał ton jego wypowiedzi. Jednocześnie przyznał, że program musiał zwolnić, bo np. na decyzję środowiskową dotyczącą zalewu na Borkach trzeba było czekać półtora roku.

Prezydent nie chce wojenki radomsko-radomskiej

Prezydent Witkowski zaznaczył, że w 2019 roku oddany został środkowy odcinek trasy NS "na którą radomianie czekali od lat 80.", a także wybudowana została ul. Małcużyńskiego, ostatnia powiatowa droga bez asfaltu. Na nią z kolei radomianie czekali 20 lat. Prezydent zadeklarował chęć współpracy ze wszystkimi radnymi, dodając, ze czeka nas ciężki czas. - Miejcie to na uwadze. Przerzucanie się argumentami politycznymi nie jest nam potrzebne. Wspólnie jesteśmy w stanie przeprowadzić miasto przez kryzys, problemy. Jeśli rozpoczniemy wojenkę radomsko-radomską, trudno nam będzie rozmawiać. A ja chcę rozmawiać o współpracy, także o tym, jak ma wyglądać kolegium prezydenckie - zapewniał.

Na nic się jednak to zdało. Nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania głosowało 25 radnych; 12 z nich było za (KO i niezależny Kazimierz Woźniak), 14 przeciw.

Bożena Dobrzyńska

 
Tags