Przedsiębiorcy wciąż mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS

24 marca 2021

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 roku albo za grudzień 2020 i styczeń 2021 roku oraz za luty br. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

- Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe. Zachęcam do tego, aby np. odwiedzić naszą stronę internetową www.zus.pl i zapoznać się z możliwościami otrzymania wsparcia. Do tej pory ZUS przyjął ponad 7 mln wniosków, udzielając pomocy na kwotę ponad 31 mld zł - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W województwie mazowieckim od początku pandemii zwolniono ze składek na łączną kwotę niemal 2,5 mld zł. W radomskim oddziale ZUS przedsiębiorcy złożyli 87 115 wniosków, umorzono składki na kwotę 208 621 783 zł.

Wnioski podobnie jak w poprzednich miesiącach należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).  - To zdecydowanie skraca czas rozpatrywania dokumentów, pozwala również uniknąć wielu niepotrzebnych błędów" - zapewnia ZUS.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do 30 kwietnia.

Dla kogo prawo do pomocy?

Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. - Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport - wymienia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego

.Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do końca marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów.

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 roku. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

kat

 

Tags