Radom zerwał współpracę z rosyjskim i białoruskim miastem. Ukraińcy mogą jeździć komunikacją miejską za darmo

1 marca 2022

Oziory w Federacji Rosyjskiej i Homel w Białorusi – to dwa miasta, z którymi współpracę zerwał Radom. Decyzję w tej sprawie podjęli radni, którzy jednogłośnie postanowili również, że od dzisiaj ukraińscy uchodźcy mogą jeździć komunikacją miejską za darmo.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Wczorajsza sesja rady miejskiej rozpoczęła się od gestów solidarności z walczącą z rosyjskim agresorem Ukrainą. Przewodnicząca rady miejskiej Kinga Bogusz odczytała wspólne stanowisko radnych, w którym wyrazili oni poparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i potępili działania Władimira Putina. Potem radni minutą ciszy uczcili "tych, którzy oddali życie za wolność Ukrainy, ale i całej Europy".

Radni rozpatrywali też projekty uchwał dotyczące zerwania współpracy Radomia z miastami Oziory (Ukraina) i Homel (Białoruś). Nie wszyscy jednak byli zgodni, że to dobry pomysł. Radna Małgorzata Zając (Koalicja Obywatelska) zwracała uwagę, że w czasie wojny i tak żadnej współpracy być nie może. - Dlaczego chcemy karać zwykłych mieszkańców, którzy zostali w to wciągnięci? Oni są i tak w trudnej sytuacji. To są zwykli ludzie, ich synowie zostali siłą powołani do wojska, nie wiedzą, gdzie się znajdują. Niektórzy myślą, że jadą na ćwiczenia. Dlaczego my mamy tak ich traktować? Czy te miasta dały jakieś deklaracje poparcia dla Putina? - pytała radna i radziła "by się zastanowić".

Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych KO zaznaczyła, że zdanie Małgorzaty Zając nie jest stanowiskiem klubu który popiera uchwały o zerwaniu współpracy.Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (PiS) podkreśliła, że decyzja o zerwaniu współpracy jest gestem solidarności z Ukrainą. Z kolei szef klubu  PiS Łukasz Podlewski apelował, aby uchwałę o zerwaniu współpracy podjąć jednogłośnie i tak się stało. Jednak Mirosław Rejczak (PiS), choć był obecny na sesji, w ogóle nie zagłosował.

Prezydent Radomia złożył wniosek, by ukraińscy uchodźcy mogli jeździć po Radomiu komunikacja miejską bezpłatnie. Radni w tej sprawie również byli zgodni, tylko Piotr Kotwicki (PiS) nie głosował. Ponieważ uchwała wchodzi w życie dopiero po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym wojewody. Do tego czasu - zadeklarował dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji Piotr Wójcik -  zarządzeniem wprowadzi darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy. To oznacza, że mogą oni korzystać z tego udogodnienia już od dzisiaj.

bdb

Tags