Remont linii kolejowej na trasie do Jedlni Letnisko. Pociągi pojadą z większą prędkością

4 sierpnia 2022

Nad zalew w Siczkach pociągiem? Czemu nie? Kolejarze wymieniają tor oraz nawierzchnię na pięciu przejazdach kolejowo-drogowych na trasie do Jedlni Letniska. Stacja kolejowa w tej miejscowości jest oddalona od kąpieliska około 1 km. Ale z udogodnień będzie można skorzystać dopiero jesienią, bo prace zakończą się we wrześniu.

.

Zdjęcie ilustracyjne

 

Jak informuje Karol Jakubowski z PKP PLK, sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Radomiem a Dęblinem  zapewnią prace na 12-kilometrowym odcinku między Radomiem a Jedlnią-Letnisko. PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniają tor oraz nawierzchnię na pięciu przejazdach kolejowo-drogowych. Na szlaku pracuje podbijarka, która wyrównuje powierzchnię nowych szyn. - Dzięki inwestycji mieszkańcy Radomia zyskają sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże nad Zalew Siczki. stacja kolejowa Jedlnia-Letnisko jest oddalona od kąpieliska około 1 km - podkreśla Jakubowski.

Prace na 12-kilometrowym odcinku między Jedlnią-Letnisko a Radomiem rozpoczęły się pod koniec czerwca. Maszyna PUN, czyli pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej, wymienił jeden tor. Są nowe podkłady, szyny, oczyszczono i uzupełniono podsypkę z tłucznia. - Teraz na szlaku pracują maszyny, które regulują i stabilizują nowy tor. Efektem robót będzie możliwość jazdy z prędkością 120 km/h na remontowanym odcinku. Przed remontem pociągi jeździły 90-100 km/h. Podróże po nowym torze będą cichsze i bardziej komfortowe - zapewnia Karol Jakubowski. Dodaje, że na pięciu przejazdach i drogach dojazdowych na odcinku Jedlnia-Letnisko – Radom, tj. w Radomiu na ul. Chorzowskiej, w Rajcu Poduchownym, w Antoniówce, Radomiu-Natolinie i Jedlni-Letnisko na ul. Kolejowej wymieniana jest nawierzchnia i system odwodnienia.

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Inwestycja o wartości około 18 mln zł, realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe ze środków własnych. Prace planowane są do września.

kat