Służba zdrowia, drogi, kultura. Ile z budżetu województwa dla regionu radomskiego?

10 stycznia 2022

Budowa SOR-u w szpitalu na Józefowie, szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku, inwestycje drogowe, a także rewitalizacja kamienic na rzecz instytucji kultury – to najważniejsze pozycje w planie inwestycyjnym na 2022 r. dla regionu radomskiego i powiatu grójeckiego.

 

Zamierzenia samorządu województwa marszałkowie zaprezentowali podczas konferencji prasowej

 

Marszałek województwa mazowieckiego przypomina, że ma ono największy z dotychczasowych budżet w wysokości 4,6 mld zł. Z tej puli 1,4 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Wpłata do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowe, w 2022 r. wyniesie blisko 884 mln zł. - Wysokość budżetu jest pochodną wytycznych Ministerstwa Finansów - jeśli nie zrealizujemy wszystkich zadań, będziemy musieli te pieniądze oddać - tłumaczy Adam Struzik.

Nie tylko SOR na Józefowie

Ze względu na pandemię najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na modernizację i doposażenie szpitali. Ruszyła już budowa długo oczekiwanego nowego budynku SOR-u w szpitalu na Józefowie.

- To niezwykle ważna dla Radomia i okolicznych powiatów inwestycja. W sumie przeznaczymy na ten cel prawie 90 mln zł. Niestety, strona rządowa dwukrotnie odrzuciła ten projekt i nie przyznała mu dofinansowania. Jednak nie rezygnujemy. Zrealizujemy tę inwestycję ze środków własnych - zapowiada marszałek Struzik. Zaznacza, że województwo po raz kolejny wygospodarowało także fundusze na pomoc dla samorządów lokalnych. - To prawie ćwierć miliarda złotych na projekty infrastrukturalne, wsparcie sołectw, działkowców, OSP czy modernizacje infrastruktury sportowej - wylicza.

Na inwestycje w służbie zdrowia w regionie radomskim w 2022 r. władze Mazowsza przeznaczą ponad 58,8 mln zł. Z uwagi na kolejne fale pandemii samorząd województwa będzie kontynuował także realizację unijnego projektu covidowego, którego wartość to 480 mln zł.

Poza SOR-em, w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym będzie realizowana termomodernizacja budynku (9,7 mln zł), przebudowywany na potrzeby zakładu rehabilitacji dziecięcej pawilon, w którym do niedawna mieścił się sanepid (4,5 mln zł), a na terenie szpitala w Krychnowicach zrewitalizowana zostanie zabytkowa willa (2 mln zł).

Strategiczna droga z Iłży do Lipska

Na budżet województwa składają się głównie wpływy z podatku CIT. - Mamy nadzieję, że dochody z tytułu podatku CIT zostały dobrze oszacowane przez Ministerstwo Finansów. Tegoroczny budżet pozwoli nam na zrealizowanie szeregu ważnych inwestycji. Planujemy ruszyć z budową kolejnego ponad 40-kilometrowego odcinka drogi 747 od Iłży do Lipska. Ta strategiczna dla południowego Mazowsza inwestycja, podobnie jak SOR na Józefowie nie otrzymała wsparcia rządowego. Ruszamy także z budową nowej siedziby szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku. Będzie to szkoła na miarę XXI wieku – podkreśla w wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Na modernizację i rozbudowy dróg wojewódzkich w regionie radomskim i w powiecie grójeckim samorząd województwa przeznaczy w 2022 r. ponad 59,6 mln zł, w tym blisko 12 mln zł, na remonty i utrzymanie dróg.

Wśród zaplanowanych inwestycji znalazły się m.in: budowa drogi wojewódzkiej nr 747 na odcinku od Iłży do Solca nad Wisłą (20 mln zł), przebudowa drogi wojewódzkiej nr 737 w Siczkach (5 mln zł); przebudowa drogi wojewódzkiej nr 699 (ul. Kolejowej w Jedlni-Letnisko – 5 mln zł); remont drogi wojewódzkiej nr 725 (gmina Błędów – 4,7 mln zł); przebudowa drogi wojewódzkiej nr 787 w Suskowoli – 3,7 mln zł; remont drogi wojewódzkiej nr 747 na terenie gminy Iłży (2,7 mln zł).

W zabytkowych kamienicach

Na rozbudowę i modernizację instytucji kultury w regionie radomskim władze Mazowsza przeznaczą blisko 3,4 mln zł. Planowane inwestycje to: aranżacja i realizacja stałej wystawy Muzeum Historii Radomia wraz z wyposażeniem pomieszczeń nieekspozycyjnych w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki (2,8 mln zł; wartość całkowita inwestycji to blisko 7,8 mln zł); konserwacja i adaptacja zabytkowej oficyny dworskiej, wchodzącej w skład zespołu dworsko-parkowego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie  (95 tys. zł); "Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym" (130 tys. zł  - inwestycja realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza).

bdb

 

Tags