• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Społecznicy nie będą kwestować na cmentarzu. Pieniądze można wpłacać na konto albo do skarbony

29 października 2021

Nie będzie w tym roku kwesty na nekropolii przy ul. Limanowskiego. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu apeluje o  datki na renowacje, które można wrzucać do specjalnej skarbony, albo wpłacać na konto.

fot. archiwum

 

Zbiórka nie odbędzie się ze względów obostrzeń pandemicznych po raz drugi z rzędu. - W czasie listopadowych świąt, prawie na wszystkich zabytkowych nekropoliach polskich, prowadzone były kwesty, z których środki, podobnie jak w Radomiu, przeznaczane są zawsze na ratowanie bezcennych zabytkowych nagrobków. W tym roku prosimy o dobrowolne datki bezpośrednio na konto komitetu, lub do dużej skarbony, przy wejściu na cmentarz od ul. Limanowskiego - zachęca Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR.

Komitet od 26 lat prowadził kwesty na najstarszej nekropolii Radomia. W tym czasie uzyskał kwotę bliską 700 tys. zł (36 kwest). Rekordowe pod względem uzyskanych sum były m.in. listopadowe kwesty w 2010 r.– 50 tys. zł, 2018 r. – 41 tys. zł i 2014 r. – 40 tys. zł oraz w 2016 r. – 33 tys. zł. W roku 2019 do puszek kwestujących w dniach 1 - 3 listopada trafiło 37 tys. 254zł. 

 W 2019 r. komitet poddał renowacji dwa kamienne, dziewiętnastowieczne pomniki: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich. Łączny koszt tych prac to ponad 85 tys. zł.  W 2020 roku społecznicy wraz z parafią św. Wacława (zarządca cmentarza), przeprowadzili renowację nagrobka ks. Walentego Błochowicza (33 tys. zł.) oraz nagrobka Wojciecha i Tekli Guzewiczów (38 tys. zł.).  W tym roku nie udało poddać renowacji kolejnych nagrobków, ze względu na brak pieniędzy, których za każdym razem głównym źródłem jest listopadowa kwesta  – informuje Sławomir Adamiec.

kat

Tags