Spotkanie autorskie w Resursie. Teresa Opoka napisała książkę o ludziach studenckiego strajku w Radomiu

14 września 2023

Resursa Obywatelska zaprasza w piątek, 15 września o godz. 17 na spotkanie autorskie z Teresą Opoką, autorką książki „Spotkałem ludzi lepszych od siebie”.  To reportaż biograficzny o pokoleniu Solidarności ze środowiska akademickiego – pracownikach naukowych i studentach z NZS, uczestnikach strajku w ówczesnej radomskiej WSI w 1981 r.

 

Okładkowe zdjęcie książki Teresy Opoki (fot. Materiały prasowe/Resursa)

 

Teresa Opoka, (ur. 1948) – poetka, prozaiczka, dramatopisarka. Debiutowała tomikiem wierszy „Przypadki”. Jest autorką kilku powieści („Abecadło kobiet tamtych lat”, „Kocie oczy”, „Umrzesz dopiero się zacznie”, „Wszystko o Edycie”, „Wyspa kobiet”), zbioru opowiadań „Miłość nad życie” oraz książek dla dzieci. Dramat „Pątniczki” wyróżniono na Festiwalu Sztuk Odważnych w Radomiu w 2006 r., a słuchowisko „Ósma dziesięć o zmierzchu” otrzymało drugą nagrodę na ogólnopolskim konkursie Teatru Polskiego Radia w 2006 r.. Spektakl „Uliczna ballada” wystawiono w teatrze im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

„Spotkałem ludzi lepszych od siebie” to reportaż biograficzny o ludziach pokolenia Solidarności ze środowiska akademickiego - pracownikach naukowych i studentach z NZS. Autorka dotyka tematu strajku w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej, poszukując jego przyczyn i próbując odpowiedzieć na pytania: dlaczego tysiące studentów poparło postulaty uczelnianej "Solidarności" w Radomiu, a najwybitniejsi naukowcy polscy stanęli po stronie Komitetu Strajkowego?

Spotkanie poprowadzi Elwira Dzikowska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Tags