Szpital w Pionkach. Oddziały mogą się przeprowadzać do nowego pawilonu

22 listopada 2021

Gotowy jest już pawilon zabiegowy nowego szpitala powiatowego w Pionkach. Jego otwarcie zaplanowano na dzisiaj, 22 listopada. Potem rozpoczną się przenosiny oddziałów, poradni i laboratoriów ze starych lokalizacji. Pierwsi pacjenci mają trafić tu w stycznia 2022 roku.

 

fot. Starostwo Powiatowe Radom

 

 

Budynek nowego pawilonu nie wygląda na bardzo duży, ale wewnątrz ma ponad 100 rozmaitych pomieszczeń na dwóch piętrach oraz jednej kondygnacji podziemnej.  Obiekt jest już po wszystkich odbiorach technicznych, ma też wymagane pozwolenia m.in. od straży pożarnej.

Tylko się mówiło

Na każdym z oddziałów jest 10 dwuosobowych sal chorych z własnymi łazienkami, wyposażonych w nowoczesne, sterowane elektrycznie łóżka. Gotowy jest blok operacyjny oraz pomieszczenia dla najnowocześniejszego 80-rzędowego tomografu komputerowego i cyfrowego aparatu rentgenowskiego. W podziemiach budynku wszystko jest przygotowane dla poradni specjalistycznych oraz nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Nie brakuje też pomieszczeń oraz zaplecza dla personelu medycznego.

–  To prawdziwy skok cywilizacyjny dla powiatowej służby zdrowia oraz mieszkańców Pionek i północnej części powiatu radomskiego. Od ponad 20 lat tylko mówiło się o potrzebie budowy nowego szpitala powiatowego w Pionkach. Zrobiliśmy to, choć było to bardzo ambitne i trudne wyzwanie.  Chcemy, aby był to najnowocześniejszy szpital w regionie, z odpowiednią kadrą lekarską i pielęgniarską – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Na początek chirurgia, ginekologia i izba przyjęć

Po otwarciu rozpoczną się przeprowadzki oddziału chirurgicznego i ginekologicznego oraz izby przyjęć. Potem będą przenoszone poradnie specjalistyczne oraz nocna i świąteczna opieka lekarska. W międzyczasie będzie instalowany sprzęt medyczny.

Zgodnie z umową, wybrany w przetargu wykonawca, czyli radomska firma Arbud, miała 12 miesięcy ma zbudowanie obiektu. Nowy pawilon miał być zatem gotowy pod koniec sierpnia, ale budowa przeciągnęła się z powodów niezależnych od wykonawcy, między innymi z braku niektórych materiałów budowlanych i wyposażeniowych.

Teraz firma Arbud wkrótce będzie wznosić kolejny budynek szpitalny. - Prace rozpoczną się od wyburzenia starego budynku ginekologii wraz z łącznikiem, a także portierni oraz agregatorowni. W drugim pawilonie, tak zwanym zachowawczym, znajdą się oddziały: wewnętrzny z rezonansem magnetycznym oraz rehabilitacji - informuje Marcin Genca, rzecznik starosty radomskiego.

Będzie to duży, podpiwniczony trzykondygnacyjny budynek o wymiarach 50 na 18 m. Na jego budowę władze powiatu zarezerwowały już ponad 36 mln zł. W sfinansowaniu inwestycji pomogła również dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz środki z budżetu powiatu i szpitala.

Będą dodatkowe budynki

Oprócz pawilonu zachowawczego, w ramach II etapu rozbudowy szpitala powstanie również budynek dodatkowej kotłowni dla całego kompleksu szpitalnego wraz z przyłączem do sieci cieplnej oraz instalacji centralnego ogrzewania w budynkach szpitalnych. Ma również powstać kontenerowy budynek portierni, modułowa wiata na odpady, a także nowe ogrodzenie całego terenu szpitalnego wyposażone w bramy sterowane automatycznie. Na zakończenie wykonawca ma zająć się również ukształtowaniem terenów zielonych oraz budowę dróg dojazdowych wraz z siecią oświetlenia zewnętrznego. Trzecim etapem inwestycji będzie renowacja przedwojennego budynku dawnej chirurgii, w którym ma mieścić się administracja szpitala, przeniesiona tam z dotychczasowych pomieszczeń przy ul. Sienkiewicza.

kat, bdb

 

Tags