Ukazał się „Radomir”. W Resursie będzie promocja książki o mieście i regionie

20 września 2022

Resursa zaprasza dzisiaj, 20 września o godz. 18 na spotkanie autorskie i promocję książki „Radomir” powstałej z inicjatywy Wojciecha Jabłońskiego. Wydawnictwo jest wzorowane na publikowanym w latach 1985-1989 kwartalniku radomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego pod tym samym tytułem.

 

fot. Materiały prasowe/Resursa

 

Zawiera ponad 30 artykułów o regionie radomskim, ludziach regionu i ciekawych lokalnych przedsięwzięciach. Autorami są zarówno przedstawiciele środowiska naukowego, jak i pasjonaci Radomia i jego okolic. W tej unikatowej publikacji poświęconej dziejom miasta i dziedzictwu kulturowemu regionu odnaleźć można wiele pasjonujących opowieści, które bez wątpienia poszerzą wiedzę nie tylko radomian, ale także turystów odwiedzających gród nad Mleczną.

Z książki można dowiedzieć się m.in. o: wczesnośredniowiecznej zamożności Radomia; jak żyli radomianie, gdy na drugim końcu świata Kolumb odkrywał Amerykę; dobrze znanych i tych nieco zapomnianych dworach obronnych okolic Radomia; zespole klasztornym oo. Bernardynów w Radomiu jako Pomniku Historii; osadnikach holenderskich na kozienickim powiślu; pamiątkach po iłżeckich Żydach; mało znanym w mieście radomianinie Olgierdzie Łotoczko; dziejach kamienicy przy ul. Moniuszki 18 i budynku ZEOW; powojennych pocztówkach Radomia, wydawanych przez PTTK;     najistotniejszych aspektach stanowiących o unikatowości regionu radomskiego.

Książka „Radomir” powstała z inicjatywy Wojciecha Jabłońskiego, który wyraża nadzieję, że niebawem uda się wznowić wydawanie samego kwartalnika „Radomir” jako regularnego periodyku. Z pewnością byłoby to powrotem do dobrej tradycji. Promocja wydawnictwa będzie okazją do spotkania z autorami większości z zawartych w nim artykułów.

Spotkanie wzbogaci występ radomskiego barda Cezarego Jawoszka oraz degustacja herbat z różnych stron świata.

 

Tags