Umowa deweloperska – co powinna zawierać?

27 stycznia 2023

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów związanych z remontem i zakupem niezbędnego wyposażenia, co zazwyczaj nie jest potrzebne w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Z drugiej strony klienci oczekują, że skoro podpisali umowę z deweloperem, to nie będą musieli się obawiać, że stan przekazywanej im nieruchomość nie będzie zgodny z początkowymi obietnicami.

 

 

 

  1. Jakie zapisy powinny trafić do umowy deweloperskiej?
  2. Do czego przydaje się umowa deweloperska?
  3. Bezpieczny odbiór nowego mieszkania

Niestety, bardzo często okazuje się, że kupno mieszkania od dewelopera wcale nie daje takiej gwarancji. Należy więc upewnić się, że w treści umowy deweloperskiej znalazły się wszystkie wymagane zapisy. Jeżeli natomiast chodzi o odbiór mieszkań, zdecydowanie warto to zrobić wspólnie z kimś, kto zna się na takich rzeczach i wie, co trzeba sprawdzić przed odebraniem kluczy. Bardzo często okazuje się, że odbiór techniczny z fachowcem pozwolił zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również nerwy.

Jakie zapisy powinny trafić do umowy deweloperskiej?

Jeżeli zastanawiasz się, co w takim razie powinna zawierać umowa deweloperska, na pewno należy uwzględnić w niej między innymi następujące rzeczy:

  • cenę nieruchomości, dane każdej ze stron umowy oraz termin, w którym dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości,
  • harmonogram wpłat oraz ich wysokość,
  • informacje na temat powierzchni i układu pomieszczeń składających się na kupowaną nieruchomość,
  • wysokość kar umownych i odsetek, jeżeli na przykład deweloper spóźni się z przekazaniem kluczy,
  • numer pozwolenia, na podstawie którego deweloper zobowiązuje się wykonać wszystkie zaplanowane prace.

W razie pojawienia się wątpliwości, czy przedstawiony przez dewelopera wzór umowy jest zgodny z obowiązującymi przepisami, zawsze warto skontaktować się z prawnikiem. Ważne jest również to, aby umowę zawarto w formie aktu notarialnego. 

Do czego przydaje się umowa deweloperska?

Prawidłowo przygotowana umowa deweloperska jest o tyle istotna, że to właśnie na jej podstawie dochodzi do weryfikacji zgodności mieszkania podczas jego odbioru. Tym samym odpowiedź na pytanie umowa deweloperska co powinna zawierać, jest prosta: zapisy, dzięki którym będzie można zweryfikować, czy zobowiązanie dewelopera zostało zrealizowane. 

Bezpieczny odbiór nowego mieszkania

Nie musisz jednak samemu analizować zapisów w umowie deweloperskiej czy też zastanawiać się, jak dokonać sprawdzenia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wystarczy, że odbiory mieszkań Warszawa zostaną przeprowadzone wspólnie z fachowcem.

Artykuł sponsorowany

 

 

Tags