Wojska Obrony Terytorialnej wspierają uchodźców z Ukrainy. Żołnierze z Radomia pomogli studentom z Zambii

2 marca 2022

Na prośbę dyplomatów z Zambii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, m.in. z Radomia, pomagali w ewakuacji zambijskich studentów z terenu ogarniętej wojną Ukrainy. Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady OT wspierają wojewodę i samorządy w przyjęciu uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa matkom z dziećmi oraz seniorom.

 

fot. WOT

 

Przy batalionach m.in. w Grójcu, Radomiu powstały Grupy Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców, a w ich skład wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi. Pierwsi żołnierze z grupy WRU już pojawili się na Dworcu Zachodnim w Warszawie, gdzie wspierają napływających z Ukrainy uchodźców.  

Wojskowe autokary na granicy

Na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia w ewakuacji zambijskich studentów z terenu ogarniętej wojną Ukrainy. W niedzielę w godzinach południowych na przejścia graniczne z Ukrainą wyjechały wojskowe autokary. Zadaniem żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jest odbiór zambijskich obywateli z przejścia granicznego w Hrebennem i zapewnienie transportu do Warszawy, gdzie zambijscy studenci będą oczekiwali na dalsze działania. W skład grupy żołnierzy, którzy realizują to zadanie wchodzą: ratownik medyczny, kierowcy, personel zabezpieczenia. Ewakuacja dotyczy blisko 150 zambijskich studentów.

Terytorialsi z 6 Mazowieckiej BOT oprócz zapewnienia transportu studentom różnych narodowości uczącym się w ukraińskich uczelniach, kobietom, dzieciom i seniorom, oferowali również pomoc medyczną oraz wsparcie psychologiczne.     

- Priorytetem dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego osobom przekraczającym naszą granicę. W rejonie przejść jest wiele aut cywilnych i naszych rodaków, gotowych zapewnić transport Ukraińcom. Jednak uchodźcami często kierują obawy o swoje dzieci, swoich rodziców i wybierają transport zbiorowy, który wydaje im się bezpieczniejszy. Dlatego tak istotne jest pokazanie im, że jesteśmy gotowi i czekamy na nich - mówi płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rozkładają łóżka polowe, koce

Na terenie województwa mazowieckiego powstają punkty, w których po przekroczeniu polskiej granicy uchodźcy z Ukrainy będą mogli zostać zakwaterowani. Jedno z takich miejsc na terenie powiatu piaseczyńskiego od kilku dni tworzą żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.  

- Wszyscy czujemy potrzebę wsparcia naszych wschodnich sąsiadów. We współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi oraz organizacjami ochotniczymi ramię w ramię przygotowujemy miejsca noclegowe dla ukraińskich uchodźców - mówi mjr Artur Boruta, dowódca 61. batalionu lekkiej piechoty z Grójca. Żołnierze rozkładają łóżka polowe, koce, poduszki, inni zajmują się terenem wokół budynków. - Jesteśmy gotowi na podjęcie kolejnych działań, aby żadna osoba uciekająca z terenów objętych konfliktem nie musiała martwić się o nocleg - zapewnia mjr Boruta.

kat, bdb

 

 

 

 

 

Tags