• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wysoka inflacja. Osoby o najniższych dochodach dostaną osłonę. Komu przysługuje?

12 stycznia 2022

Wnioski na wypłatę dodatku tzw. osłonowego mieszkańcy Radomia mogą składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. To on będzie realizować zadanie prezydenta, wynikające z ustawy. Komu przysługują?

 

O osłonach poinformowali dyrektor MOPS (z lewej) i wiceprezydent Radomia (fot. Rafał Sadowski/UM Radom)

 

Dodatki uchwalił parlament w związku z wysoką inflacją. Mają wesprzeć osoby i rodziny o najniższych dochodach. Dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400 zł przy założeniu, że jego dochód nie przekroczy 2100 zł, a gospodarstwa większe mogą otrzymać od 600 do 1150 zł. Wyższy dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom, których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, pieco-kuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

- Apelujemy, by radomianie nie składali tych wniosków urzędzie miasta, ale właśnie w MOPS-ie, który podlega pod prezydenta - prosi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Wnioski w wersji papierowej należy składać do urn umieszczonych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Limanowskiego. Natomiast elektronicznie za pośrednictwem systemów Emp@tia, E-PUAP oraz PUE ZUS.

- Osoby, które złożą wniosek jeszcze w styczniu otrzymają dodatek w dwóch ratach: do końca marca oraz między 1 kwietnia a 2 grudnia. Natomiast tym, którzy złożą wniosek po 31 stycznia dodatek zostanie wypłacony jednorazowo. Terminem końcowym wypłaty dodatku osłonowego jest 2 grudnia 2022 r. - wyjaśnia Marcin Gierczak, dyrektor MOPS w Radomiu.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj

bdb

Tags