Wystawa „Portrety i metafory życia” na otwarcie Kamienicy Deskurów

11 czerwca 2021

Po ponad trzech latach prac rewitalizacyjnych Kamienica Deskurów w Rynku jest gotowa, by pełnić swoją funkcję: kulturalną, biznesową, edukacyjną. Dzisiaj otwarto w niej pierwszą wystawę „Portrety i metafory życia”, na której można oglądać dzieła wybitnych współczesnych twórców.

 

Mieczysław Szewczuk otrzymał medal Gloria Artis

 

Ekspozycję przygotowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego, w zbiorach którego znajduje się około 3 tys. prac współczesnych artystów, m.in. Wojciecha Fangora, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego. Dzieła latami gromadził Mieczysław Szewczuk, były pracownik Muzeum Sztuki Współczesnej (oddziału "Malczewskiego"), a teraz autor scenariusza wystawy.

Gloria Artis dla Mieczysława Szewczuka

- W 1979 roku zorganizowałem pierwszą wystawę sztuki współczesnej najwybitniejszych polskich artystów, bo uświadomiłem sobie, że Radom ma znakomite tradycje, bo to tu odbywały się wystawy w latach 40 i 50. I ta z końca lat 70. przypomniała świetność tych historycznych wystaw w Radomiu - wspominał Mieczysław Szewczuk. Dodał, że 2,5 tys. dzieł sztuki podarowali artyści z kraju i zza granicy. - To naprawdę wielka rzecz w historii kultury radomskiej - podkreślał kurator "Portretów...".

Za zasługi dla kultury Mieczysław Szewczuk został odznaczony przez ministra Piotr Glińskiego medalem Gloria Artis. - To szczególny dzień, bo to nie są wyróżnienia przyznawane tak często. Są zarezerwowane wyłącznie dla wybitnych postaci. I bez wątpienia taką postacią jest pan Mieczysław Szewczuk - mówił senator Wojciech Skurkiewicz, który wręczał odznaczenie w imieniu ministra kultury.

Mieczysławowi Szewczukowi dziękowali także wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski, który wręczył mu medal samorządu wojewódzkiego Pro Mazovia, i prezydent Radosław Witkowski, który uhonorował kuratora ekspozycji medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis.

Europejska jakość, ogromna szansa

Prezydent przypomniał, że rewitalizacja kamienicy Deskurów była projektem priorytetowym, którego celem jest ożywienie Miasta Kazimierzowskiego. - Mam nadzieję, że to, co udało nam się zrobić wspólnie, również przy udziale środków unijnych, jest absolutnie europejską jakością, jeśli chodzi o wymiar radomskiej kultury. Rewitalizacja tej kamienicy daje olbrzymią szansę na rozwój nie tylko Miasta Kazimierzowskiego, ale przede wszystkim radomskiej kultury - podkreślał Witkowski.

Wiceprezydent Mateusz Tyczyński zaznaczył, że kamienica Deskurów otwiera się sztuką nie z zewnątrz, ale sztuką radomską. - Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że kamienica Deskurów będzie służyła temu, by przypominać, że również w Radomiu nie tylko nie mamy się czego wstydzić, ale mamy się czym chwalić, także jeśli chodzi o sztukę - mówił wiceprezydent.

Rewitalizacja kamienicy Deskurów kosztowała około 36 mln zł, z czego 20 mln z to fundusze tzw. zewnętrzne - z Unii Europejskiej i budżetu państwa. W obiekcie ma się znajdować nie tylko strefa kultury, ale także kawiarnia i restauracja, przeniosą się tu też organizacje pozarządowe, a przedsiębiorcy będą mogli wynająć "biurko na godziny".

Bożena Dobrzyńska

 

 

Tags