Zakrzew uruchomi komunikację „gminną”. Kupi cztery elektryczne autobusy

20 czerwca 2022

Samorząd Zakrzewa (powiat radomski) dzięki niemal 9 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupi cztery autobusy elektryczne oraz osiem ładowarek na potrzeby lokalnego transportu zbiorowego.

 

 

 

Po Radomiu jeżdżą już elektryczne autobusy (fot. archiwum)

 

To dużą zmiana na plus, bo do tej pory nie funkcjonowała tu komunikacja publiczna. Nowe zeroemisyjne pojazdy będą wozić pasażerów głównie do Radomia oraz na gminnych trasach wewnętrznych.

Przełomowa dla miejscowej społeczności inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny", którego celem jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym i rozwój w Polsce „zielonej" mobilności. NFOŚiGW przekaże gminie Zakrzew dofinasowanie w wysokości ponad 8 mln 440 tys. zł, wkład własny gminy wynosi niewiele ponad 3 mln 428 tys. zł, a ogólny koszt projektu zamknie się w łącznej kwocie niecałych 12 mln zł. Za pieniądze te zostaną zakupi cztery autobusy o napędzie elektrycznym wraz z punktami ładowania i towarzyszącą infrastrukturą.

Nie tylko w dużych miastach

– Upowszechnianie w Polsce zeroemisyjnego transportu publicznego powinno dotyczyć nie tylko wielkich miast, ale również mniejszych miejscowości. Takim założeniem kierujemy się przy wdrażaniu programu „Zielony Transport Publiczny", dbając o to, aby z nowoczesnego i ekologicznego transportu publicznego mogli korzystać wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes NFOŚ.

Korzystając z dofinansowania ze środków programu „Zielony Transport Publiczny" gmina Zakrzew planuje kupić cztery 12-metrowe autobusy elektryczne o minimalnej mocy silnika 160 kW i z magazynem energii o pojemności co najmniej 200 kWh, dzięki czemu „elektryki" będą mogły jednorazowo przebyć trasę o długości 150 km. Mają to być pojazdy nie tylko bezemisyjne, ale też wygodne, niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiadające 29 miejsc siedzących i 75 stojących oraz wyposażone w biletomaty wraz z systemem obsługującym.

W celu ładowania elektrycznych autobusów umowa o dofinansowanie z NFOŚiGW przewiduje także zakup i montaż ośmiu punktów ładowania: czterech ładowarek o mocy 40 kW i czterech – 120 kW, wraz z niezbędną infrastrukturą. Stacje te zostaną zlokalizowane w Zakrzewie oraz w następujących pobliskich miejscowościach:  Wacyn, Dąbrówka Nagórna, Zakrzewska Wola i Jaszowice-Kolonia. W ramach projektu zaplanowano również przeszkolenie 10 osób: 8 kierowców i 2 mechaników. 

Przesiądą się z samochodów?

– Inwestycja współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie bardzo dużym udogodnieniem dla naszych mieszkańców – przyznaje Leszek Margas, wójt gminy Zakrzew. Przypomina, że dotychczas gmina utrzymywała tylko dwa spalinowe autobusy przeznaczone do dowozu uczniów do szkoły. - Zakładamy, że wielu mieszkańców gminy zechce przesiąść się z prywatnych samochodów do cichych i czystych, ekologicznych autobusów – dodaje wójt.

Zakończenie projektu przewidywane jest na połowę sierpnia 2023 r. Inwestycja, poza profitami społecznymi i gospodarczymi,  przyniesie wymierne korzyści ekologiczne: zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a także ograniczenie emisji tlenków azotu.

kat, bdb

Tags