Żywa historia w skansenie

26 stycznia 2007

Branka, wici, pożoga, biwak powstańczy, śmierć płk. Czachowskiego - te epizody złożą się na niedzielne widowisko historyczne w Muzeum Wsi Radomskiej. Całość nosi tytuł "Gloria Victis 1863r." i jest poświęcona Powstaniu Styczniowemu.

Widowisko to ciekawa lekcja historii 

 To kolejny już projekt dwojga autorów scenariusza - Przemysława Bednarczyka, nauczyciela historii w III LO im. Dionizego Czachowskiego i Renaty Sarnowicz z Muzeum Wsi Radomskiej. - W tym roku chcemy pokazać dramat powstania - mówi Bednarczyk. - Dlatego widowisko zakończy śmierć płk. Czachowskiego. A zaczynamy od branki, czyli poboru do carskiego wojska, która - jak przeczytamy w każdym podręczniku historii, była bezpośrednią przyczyną wybuchu. Przemysław Bednarczyk

Nowością ma być potyczka kozaków z emisariuszami Rządu Narodowego. - Dzięki umiejętnościom chłopców z klubu jeździeckiego "Cwał", będzie to naprawdę widowiskowa walka - podkreśla Przemysław Bednarczyk. - Zaskakująca może być sama bitwa we wsi, ponieważ chcemy by widzowie znaleźli się w samym jej środku, a wiec w centrum wydarzeń.

W widowisku, które rozpocznie się w południe i potrwa dwie godziny, weźmie udział ok. 150 osób - przede wszystkim członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych: harcerze z Rzeszowa pod wodzą Macieja Kielarskiego i "Żuawi" z Buska Zdroju, a także uczniowie z "Czachowskiego" i radomski 11 pułk ułanów Pawła Łuk-Murawskiego. Przyjedzie również artyleria z Jędrzejowa i Pińczowa. Będzie prawdziwa walka

Autorzy chcą jak najwierniej oddać klimat epoki. - Ma to sprawić ekwipunek i moderunek - podkreśla Bednarczyk. - "Żuawi" wystąpią w mundurach ze srebrnymi guzikami odlewanymi na wzór tych z epoki, a także w czamarach, czyli płaszczach z wyszywanymi rękawami. Będą strzelać z repliki broni wytwarzanej w Liege. To właśnie tam polscy emigranci kupowali broń dla powstańców styczniowych.

Do muzeum będzie można dojechać (o godz. 11) bezpłatnie autobusami spod dworca PKP i Pl. Jagiellońskiego. Bilet wstępu kosztuje 8 i 5 zł (ulgowy).