Bądźmy dumni z Czerwca 76

4 stycznia 2011
Około 20-osobowa grupa młodzieży będzie poznawała najnowszą historię Polski i rodzinnego miasta. To uczestnicy projektu „Radom- Czerwiec ’76 - Bądźmy Dumni”.

Inicjatywa Resursy została najwyżej oceniona w konkursie Fundacji Banku BZ WBK w ramach programu „Bank Ambitnej Młodzieży” i otrzymała na realizację 13 tys. zł. - Cieszymy się bardzo, bo pokonaliśmy 400 konkurentów - mówi dyrektorka Resursy Renata Metzger i dodaje, że placówka już rozpoczęła nabór licealistów. Projekt będzie realizować wspólnie z Instytutem Pamięci narodowej.

Jak zaznacza szefeowa Resursy, dla młodych ludzi wydarzenia, które rozegrały się w Radomiu w czerwcu 1976 roku, to prehistoria. - Na dodatek propaganda PRL-u utrwaliła w Polakach przekonanie, że uczestnikami protestu byli sami "menele" i "warchoły". To przeświadczenie nadal pokutuje, bo przy okazji 30-lecia wydarzeń przekonaliśmy się, że nawet sami  świadkowie mówili o nich niechętnie. Gdzieś zostało w nich utrwalone, że należy tego naszego Czerwca wstydzić się - podkreśla dyr. Metzger. Tymczasem - dodaje - są to poza Czerwcem 56 roku w Poznaniu i Grudniem 70 roku na Wybrzeżu, najważniejsze daty na drodze do demokracji.

Uczestnicy warsztatów w Resursie będą szukać świadków Radomskiego Czerwca 76 roku i filmować ich relacje (sami uczestnicy i świadkowie też mogą się zgłaszać), efektem ma być właśnie dokument o tamtych czasach. Opiekę merytoryczną sprawuje radomska delegatura IPN.

 - Sądzimy, że ten projekt to doskonały sposób na pokazanie, że historia bardzo często dotyka naszych rodzin, bliskich, znajomych - sumuje Renata Metzger.

(bdb)