Czy to koniec kłopotów? Medycyna na Uniwersytecie Radomskim z pozytywną oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej

24 września 2023

Ta decyzja z pewnością kończy trudny okres w „życiu” kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Radomskim (wcześniej Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym). Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydało uchwałę w sprawie oceny medycyny prowadzonej przez uczelnię. Jest ona pozytywna.

 

fot. Uniwersytet Radomski

 

- Decyzja PKA jest konsekwencją wysiłku, jaki włożyły władze Wydziału Nauk o Zdrowiu i Uniwersytetu Radomskiego w przygotowanie i prowadzenie studiów na tym prestiżowym i ważnym dla interesu społecznego kierunku. Jakość kształcenia gwarantuje u nas wysoko wyspecjalizowana kadra naukowa, świetnie wyposażone laboratoria i pracownie, w tym jedno z najnowocześniejszych w kraju Collegium Anatomicum, oferta praktyk zawodowych dla studentów w radomskich szpitalach - wymienia prof. Dariusz Trześniewski, rzecznik UR. Przypomina jednocześnie, że w tym roku studenci kończący medycynę w Radomiu w stu procentach zdali Centralny Lekarski Egzamin Końcowy.

Od wstrzymania rekrutacji do przyjęcia najlepszych

Przypomnijmy: problemy kierunku lekarskiego na ówczesnym UTH, w tym m.in. brak prosektorium i braki kadrowe oraz obawy, że medycyna w Radomiu nie da gwarancji efektów nauczania spowodowały, że uczelnia musiała w roku akademickim 2020/21 decyzją ministra edukacji i nauki wstrzymać rekrutację. Stało się tak, mimo, że zainteresowanie studiowaniem medycyny w Radomiu od początku było bardzo duże i uniwersytet nawet rozpoczął nabór.

- Tegoroczną rekrutację zamknęliśmy w pierwszym terminie, przyjmując najlepszych kandydatów: 130 na studiach stacjonarnych (minimalny próg punktowy wynosił 380) i 40 na niestacjonarnych (próg 200 punktów) - podkreśla prof. Trześniewski.

Następna ocena programowa kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Radomskim powinna nastąpić dopiero w roku akademickim 2028/2029, czyli po sześciu latach od przeprowadzonej wizytacji.

kat, bdb

 

Tags