• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jutro wojewoda ogłosi decyzję w sprawie mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego

28 czerwca 2017

Jutro dowiemy się, jaka jest decyzja wojewody mazowieckiego w sprawie mandatu prezydenta Radomia. Briefing prasowy, na którym Zdzisław Sipiera poinformuje, czy wygasi mandat Radosława Witkowskiego odbędzie się w czwartek rano w Warszawie.

 

 

10 lutego, radni nie zgodzili się wygasić mandatu prezydenta

10 lutego. Radni nie zgodzili się wygasić mandatu prezydenta

 

Dlaczego wojewoda nie organizuje konferencji prasowej w Radomiu, tak jak 19 kwietnia, gdy po raz pierwszy ogłaszał, że zwraca się do rady o wygaszenie mandatu prezydenta Witkowskiego? – zapytaliśmy w biurze prasowym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.  – Nie umiem pani odpowiedzieć. Być może wynika to z kalendarza pana wojewody – powiedziała nam Agnieszka Kędzierawska.

Przypomnijmy: 19 kwietnia wojewoda poinformował, że – jego zdaniem – prezydent Radomia ewidentnie złamał prawo zasiadając w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Dlatego zwrócił się do rady miejskiej o wygaszenie mandatu prezydenta. Jednak radni na sesji 24 kwietnia nie zgodzili się nawet na wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego głosowania w sprawie wygaszenia mandatu. Przewodniczący rady nie mógł zdecydować sam o wprowadzeniu tego punktu, ponieważ prośba od wojewody wpłynęła, gdy termin sesji i porządek obrad został już ustalony.

Wcześniej – 10 lutego – radni nie zgodzili się na wygaszenie mandatu Witkowskiego, o co wnioskowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zarzucało ono prezydentowi, że nie przestrzegał przepisów ustawy antykorupcyjnej zasiadając w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Agenci twierdzą, że Skarb Państwa nie był większościowym udziałowcem tej spółki, a tylko w takim przypadku Witkowski mógłby bez kolizji z prawem zasiadać w jej władzach.

Ponieważ rada nie wygasiła mandatu prezydenta, wojewoda może wydać jako organ nadzorczy tzw. zarządzenie zastępcze i tym samym zdecydować o wygaszeniu mandatu Witkowskiego. I najprawdopodobniej właśnie tak jutro zrobi. Nie oznacza to jednak, że Radosław witkowski przestanie pełnić swoją funkcję. Wielokrotnie zapowiadał, że nie czuje się winny i będzie odwoływał się do sądu administracyjnego. Od orzeczenia które ten wyda przysługuje odwołanie obu stronom.   

Bożena Dobrzyńska

 

 

Tags

Dodaj komentarz