• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kontrole ITD w mobilnym punkcie. Jedno koło nie hamowało wcale

12 września 2019

11 skontrolowanych ciężarówek przy użyciu najnowszej w kraju mobilnej stacji diagnostycznej śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego i 13 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych za ujawnione usterki – to bilans kilkugodzinnej akcji w Radomiu. Inspektorzy zakazali pięciu kierowcom dalszej jazdy.

 

 

MSD_Radom_Nr5

 

Wczoraj na punkcie kontrolnym mazowieckiej ITD przy ul. NSZZ Solidarność w Radomiu pojawiła się najnowocześniejsza w kraju mobilna stacja diagnostyczna śląskiej ITD. Urządzenie służyło do szczegółowej weryfikacji stanu technicznego kontrolowanych pojazdów. Samochody już z dala budzące zastrzeżenia inspektorów patrole ITD zatrzymywały na terenie całego miasta.

Podczas kilkugodzinnej pracy przez mobilną stację diagnostyczną przejechało 11 ciężarówek i autobusów. Każde z wytypowanych do kontroli aut posiadało usterki, co było powodem zatrzymania 13 dowodów rejestracyjnych (zatrzymano również po jednym dowodzie rejestracyjne naczepy i przyczepy). W pięciu przypadkach awarie były na tyle poważne i niebezpieczne, że inspektorzy wydali kierowcom zakaz dalszej jazdy z miejsca kontroli ITD.

Najczęściej inspektorzy odkrywali usterki układów hamulcowego i kierowniczego, a także wycieki płynów eksploatacyjnych. W niektórych przypadkach równica siły hamowania pomiędzy kołami wynosiła nawet 90 proc. W jednej ze skontrolowanych ciężarówek jedno z kół nie hamowało w ogóle. Oprócz tego w jednym z pojazdów inspektorzy znaleźli ukryty emulator AdBlue, który służy do symulowania prawidłowej pracy układu oczyszczania spalin – pojazd emitował do atmosfery nieoczyszczone spaliny.

W toku kontroli drogowych inspektorzy ITD ujawnili również inne naruszenia przepisów. W dwóch przypadkach kierowcy ciężarówek rejestrowali swoje aktywności w tachografach, które nie zostały poddane kalibracji w określonym terminie. Ponadto kierowca jednej z ciężarówek wykonywał zarobkowy przewóz rzeczy bez wymaganej licencji transportowej.

Za stwierdzone niebezpieczne usterki stanu technicznego w trzech pojazdach inspektorzy nie tylko zatrzymali dowody rejestracyjne, ale także wszczęli postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych wobec przewoźników. Kary finansowe grożą również przedsiębiorcom, do których należą ciężarówki z tachografami bez legalizacji oraz wykonującemu zarobkowy przewóz rzeczy bez licencji.

kat

Źródło WITD Radom

 

Tags

Dodaj komentarz