
W MCSW "Elektrownia" Noc Muzeów zaczyna się już o godz. 16.15 projekcjami filmów o sztuce. Od godz. 18 można zwiedzać wystawę Wojciecha Fangora "Optyczne wibracje", która jest ekspozycją monograficzną, pokazującą twórczość malarską artysty z czterech kluczowych dekad jego twórczości, od końca lat pięćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Są to zatem obrazy pochodzące z najbardziej podziwianych okresów i cykli artysty. Obrazy z czasu legendarnego Studium Przestrzeni (1958) i te malowane do 1974 roku, na bazie których powstawała teoria Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej wcielające ją w praktykę artystyczną.
Na murze "Elektrowni" można będzie obejrzeć także kolejny mural w ramach projektu Kadry pod napięciem, tym razem Tomasza Brody pt. „Prorok w świecie fejków”. W ten sposób tylko w "Elektrowni "można obejrzeć największych mistrzów artystycznego świata – od „Rubęsa do Pikasa”. Kolekcję arcydzieł, które… każdy może sam zrobić.
"Elektrownia" przygotowała także coś dla miłośników kina. Filmowa Noc Muzeów rozpocznie się projekcją o godz.16.15. Wyświetlone zostaną filmy, które kontynuują wcześniejszy cykl Sztuka na ekranie. Będzie można zobaczyć, m.in."Rembrandt z The National Gallery w Londynie", "Rijksmuseum w Amsterdamie", "Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku" oraz dziewięc krótkich filmów Davida Lyncha.
Projekcje biletowane, szczegóły na stronie www.elektrownia.art.pl. Wstęp na wystawy – 1 zł.
Potańcówka w skansenie, Pole Anielskich Szeptów w Orońsku
Nieodłącznym elementem wydarzenia w Muzeum Wsi Radomskiej jest potańcówka, a tym razem będzie wyjątkowa, bo zagrają dwie kapele. Goście będą bawili się przy muzyce kapeli Michała Fokta z Ostrołęki oraz kapeli Tomasza Stachury z Grabowej.
Na wydarzenie obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza już o godz. 14. Otwarte zostaną pracownie CRP. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, w jaki sposób działają m.in. pracownia konserwatorska, giserska, ceramiczna oraz kuźnia.
Również na godz. 14 zaplanowano warsztaty: tworzenia przypinek dla dzieci, marmurkowania papieru dla dzieci.
O godz. 15 po wystawie „Moc natury. Henry Moore w Polsce" oprowadza dyrektor CRP w Orońsku Eulalia Domanowska; o godz. 18 w programie są: "Less is Mo(o)re", czyli performatywne zwiedzanie wystawy "Moc natury" Henry'ego Moora oraz intertekstualne przeżycie w Polu Anielskich Szeptów Andrzeja Bednarczyka, a o godz. 19 w Muzeum Rzeźby Współczesnej– Pole Anielskich Szeptów.
O godz. 20 rozpocznie się koncert zespołu Mijagi. Powstał on ponad 10 lat temu w Radomiu. W 2016 roku ukazał się debiutancki album "Sunny Italy" na którym wyraziste rytmy perkusyjne przeplatają się z melodiami rodem z lat 80. W twórczości Mijagi na pierwszy plan wybija się warstwa instrumentalna, teksty i śpiew zredukowane są do minimum, co zapewnia przestrzeń instrumentom i sytuuje twórczość zespołu na granicy muzyki filmowej.
Bezpłatny autobus dla zainteresowanych: kursy z Radomia do CRP o godz. 13.30 i 17.30 - Dworzec PKS, stanowisko nr 5
Kursy z CRP do Radomia o godz. 17 i 21 - Parking przy trasie E7.
U strażaków i sędziów
W godz. 19.05 - 20 do swojej siedziby przy ul. Traugutta zapraszają radomscy strażacy. - Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć naszą Salę Tradycji im. gen. Zygmunta jarosza oraz jednostkę ratowniczo-gaśniczą "od kuchni" - zapowiada rzecznik PSP w Radomiu Konrad Neska.
Sąd Okręgowy w Radomiu po raz pierwszy weźmie udział w Nocy Muzeów. Obiekt przy ul. Warszawskiej będzie otwarty dla zwiedzających w godz. 18 - 23. "Włączenie sądu w tę inicjatywę ma na celu przybliżenie obywatelom instytucji sądu, zaprezentowanie jej, jako przyjaznej i otwartej dla obywateli. Sędziowie oraz pracownicy sądu zapoznają uczestników ze swoją pracą oraz oprowadzą po najbardziej ciekawych pomieszczeniach budynku Sądu Rejonowego w Radomiu przy ulicy Warszawskiej 1" - czytamy na stronie SO w Radomiu.
Bedzie można także obejrzeć wystawy: "100 lat Sądu Okręgowego w Radomiu" i "100 lat odrodzonej adwokatury w Polsce" .
Programy Nocy Muzeów we
Wsoli oraz w
"Malczewskim"