PKP PLK budują w Warce wiadukt drogowy. Powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie

18 sierpnia 2022

Nowy wiadukt drogowy powstaje w Warce nad linią kolejową Warszawa – Radom. Bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ulicy Grójeckiej zwiększy bezpieczeństwo w ruchu pociągów oraz usprawni komunikację drogową w mieście. Obiekt o szerokości 13 m będzie miał po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

 

W warce jest też nowy przystanek kolejowy (fot. KM Warszawa)

 

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych współfinansowana jest z funduszy unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. - Nowa przeprawa ma już gotową główną konstrukcję betonową. Na przyczółkach wykonawca układa płyty, na których wylewane będą warstwy nawierzchni drogowej. Budowane są drogi dojazdowe do wiaduktu oraz 2 ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 730, czyli ulicy Grójeckiej - opisuje Karol Jakubowski z PKP PLK.

Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulicy Grójeckiej między stacją Warka a przystankiem Warka Miasto. Jak zapewnia inwestor, zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu pociągów i samochodów. Sprawniejsza będzie komunikacja drogowa w mieście. Obiekt o szerokości 13 m będzie miał po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Przewidziano ciągi pieszo-rowerowe. Na nowym obiekcie i przebudowanych drogach dojazdowych będzie zamontowane oświetlenie LED.

Jak już pisaliśmy, w marcu PKP PLK oddały do użytku nowy przystanek Warka Miasto w centrum miejscowości, między ul. Lotników i Nowakowskiego. Dwa jednokrawędziowe perony o długości 200 m dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony są oświetlone i wyposażone w wiaty i ławki. Czytelne oznakowanie i gabloty z informacjami ułatwiają podróże. Obok przystanku zamontowano stojaki rowerowe. Dojście na nowy przystanek zapewnione jest od strony miasta, a także schodami i windami z wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej 731.

kat

 

Tags